artwork

Girişimciliğin kalbi Antalya’da attı

11 sene önce

0

Burak Büyükemir’in hayata geçirdiği Etohum oluşumunun 15-19 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirdiği Etohum Kampı ve Startup Turkey etkinliği, ülkemizden ve yurtdışından pek çok önemli girişimci ve yatırımcıyı bir araya getirdi.

Facebook’tan Amina Belghiti, Accel Partners’tan Adam Valkin, Wall Street Journal’dan Ben Rooney, Hummingbird VC’den Pamir Gelenbe ve Frank Maene gibi yurtdışından konuşmacıların yanı sıra Ali Karabey, Sina Afra, Fethi Şimşek gibi önemli isimler de tecrübelerini paylaştığı etkinlik, Pozitiftv’nin İngilizce-Türkçe dil seçenekleriyle yaptığı canlı yayınlarla da takip edildi.

İlk iki gün yapılan sunumlarda öne çıkan isimler, girişimcilere yatırımcılarla işbirliği yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan avukat Ali Arıkan ve markafoni kurucusu Sina Afra oldu. Büyük ilgi gören konuşmasında Sina Afra girişimcilerde olması gereken en önemli özelliklerin odaklanmak ve kendi fikrine inanmak olduğunu vurgularken, ‘bir yatırımcının iyi olup olmadığını anlamak için onun eski girişimcileri ile konuşun’ tavsiyesinde bulundu. Türkiye’de banka sisteminin benzerleri içinde en iyisi olduğunu ve bunun büyük bir avantaj olduğunu belirten Afra Türkiye ve ABD’deki girişimci ekosisteminin karşılaştırmasını da şu cümleyle özetledi: “Twitter ve Amazon Türkiye’den çıkmış olsaydı şu andaki Twitter ve Amazon gibi olmazlardı.”

“Yatırımcılar online eğitime para yatırmalı”

Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin’le yaptığı ortak sunum Doğa Koleji kurucusu Fethi Şimşek‘i Twitter’da trend topic listesinin zirvesine taşıdı. “Başarısızlık, en öğretici şeylerden biridir” diyen Şimşek, yatırımcıların online eğitime eğilmeleri gerektiğini belirtirken işletmecilik kültürümüze de değindi: “Aile kültürümüz çok iyi ancak geleneksel işletmecilik kültürümüz kötü. Bu kültürü değiştirmeliyiz…”

Sabahın ikinci seansı Facebook direktörlerinden Amina Belghiti‘nin “Sosyal oyun alanını yenilikçi bir alan olarak görüyoruz. Türkiye’de de birçok oyun firmasıyla çalışmalarımız oluyor ve Türkiye’ye ofis açma konusu ciddi olarak konuşulmaya başlandı” sözleriyle tamamlandı.

Facebook demişken, sadece Facebook hisselerinin değerinin 11 milyar dolar civarında olduğu söylenen Accel Partners’ın sunumu belki de en çok merak edilen sunumdu. Adam Valkin her internet girişimcisinin rüyalarını süsleyen şirket portföyünü sergiledikten sonra 2012’yi Türkiye yılı ilan ettiklerini söyledi ve bunun nedenlerini sıraladı: “İnternet kullanım oranları bakımından Avrupa’da beşinci sıradasınız. Şu anki %85’lik kullanım oranının 2014’te %100’lere ulaşacağını düşünüyoruz. Türkiye’de klon projelere sıcak bakıyoruz, çünkü örneklem yapmak daha kolay. Türkiye için heyecanlıyız.”

“Önemli olan iyi bir ekip”

Son dönem yatırımlarıyla dikkat çeken 212 LTD’den Ali Karabey, yatırımcılar için önemli olan unsurun ekip olduğunu ve iyi bir ekibin ne yaparsa yapsın başarılı olacağından bahsetti ve Türkiye’de yakın dönemde enteresan şirketlerin oluşuyor olacağı öngörüsünde bulundu.

Wall Street Journal editörlerinden Ben Rooney “Çok fazla Avrupalı olmayalım. Avrupa’nın bir problemi var; başarısızlık durumunda çok kötü oluyorlar” derken, yatırımlarda ilk dikkate aldıkları noktanın kurucusunun işi nasıl içselleştirdiği konusu olduğunu söyleyen Charles Irving ise “Girişimciler hisselerinin büyük kısmını ilk günden yatırımcılara dağıtmamalılar” tavsiyesinde bulundu. Program ayrıca girişimci ve yatırımcıları yüz yüze getirmesi bakımından da önemliydi.

Tweetlerle StartUp etkinliği

Bunlar kampta konuşulanlardı. Peki izleyenler etkinlik hakkında ‘tweetlerle’ neler söyledi?

“Her yönüyle kusursuz bir etkinlikti.” Ersan Özer.

“Üçüncü yıl ve her yıl daha iyi oluyor. Türkiye’de internete kattıkların için teşekkürler Etohum.” Nevzat Aydın.

“Kalabalık salon, çok güzel sorular, daha güzel yanıtlar… Benim için süper bir başlangıç oldu.” Çağlar Erol.

“Startup Turkey’de kadın girişimcilerin bu sektöre olan ilgisi İngiltere ve Almanya’dan daha yüksek. Bu iyiye işaret.” Hasan Başusta.

“Startup Turkey çok iyi geçti. Herkes memnun, herkes orada. İnternet sektörünün genişlediğini Antalya’da çok net görmek mümkün oldu.” Sina Afra.

“Bankalara, operatörlere işe giren her iyi yazılımcı yüzünden bir teknoloji girişimi doğmadan ölüyor.” Özgür Alaz.

Burak Büyükdemir

Son olarak, etkinliğe ilişkin görüşlerini sorduğumuz, ‘olayın kahramanı’ Burak Büyükdemir‘in sözlerine kulak verelim:

“Bu yıl girişimcilerin yaptıkları işlerle sadece Türkiye içinde değil tüm dünyada ses getirecek girişimleri olacağını görüyoruz. Her yıl girişimcilik ekosistemin gelişmesi bizleri sevindiriyor. Pozitif olmak zorundayız, hayal ettiğimiz seviyeye gelmek için çok çalışmak zorundayız.

Girişimciler olarak küçümsemeyi, sızlanmayı, hor görmeyi, suçlamayı, bahane üretmeyi unutmalıyız. Dinlemeliyiz, araştırmalıyız, öğrenmeliyiz, soru sormalıyız, pozitif olmalıyız, çözüm üretmeliyiz. Bu formülü sürekli yaparsak sürdürebilir bir ekosistem kurarsak dünyayı değiştirmemiz uzak değil.”

Senin için
Tümünü göster
PitPat’in bilinirliği ITV’nin yatırımı sayesinde artacak

ITV, köpek bakım şirketi PitPat’i Media for Equity portföyüne ekliyor...