Gıda iletişimi

İnsanlık tarihi: “İnsanın dengeyi hayatının her alanında araması ile geçmiştir” diyebiliriz. Modern hayat, birçok getirisi ile birlikte denge arayışını da günlük rutinin bir parçası yaptı. Son üç yıldır gerek dünyamızda gerek ülkemizde iletişim üstüne yapılan tartışmaların merkezinde aslında bu denge arayışı bulunmakta.

İş ve özel hayat arasında dengeyi yitirmekte olan günümüzün modern insanı teknolojinin getirdiği faydaları da dengeleyemediğinden yüksek kilo problemi ve bunun getirdiği sağlık problemleri ile karşı karşıya kaldı. Bu problemler de sağlık konusunun çekiciliği çerçevesinde, modern iletişimin son yıllarda en önemli tartışma konusu oldu. Aşırı kilonun getirdiği sağlık problemlerinin gıda endüstrisinin iletişimlerinin düzenlenmesi ile çözülebileceği noktasından yola çıkıldı. Endüstri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle konu çocuk sağlığı olunca zaten yürütmekte olduğu otokontrol sistemini bir taahhüde çevirdi ve çok kapsamlı Türkiye Taahhüdü’nü 2017 yılında imzaladı. Bu taahhütte konunun sadece yeme değil, yakma kısmı için de hareketli hayat kavramının da altı kuvvetle çizildi.

Bu kapsamlı taahhüdün ardından sadece çocuklara değil yetişkinlere yapılan iletişim çalışmalarına çeşitli kısıtlamalar getirildi, gıdalar çeşitli kategorilere ayrıldı ve belli kategorilere konmuş ürünlere uyarıcı bant uygulaması zorunlu kılındı. Son olarak da çocuklara yönelik olarak başta promosyon yasağı uygulaması olmak üzere her türlü pazarlama çalışması yasaklandı. RVD Sorumlu Reklamcılık Yürütme Kurulu’na üye gıda şirketleri, bu konuda ilgili kurumlar ile çalışmalarını yapıcı bir şekilde sürdürmekte. Üyeler çocuklara yapılan iletişim çalışmalarında Türkiye Taahhüdü kapsamında tam bir iş birliği göstermekte. Yetişkinlere yapılan pazarlama ve reklam çalışmalarında ise dünyada uygulanan sistemler çerçevesinde tüketicinin sağlıklı, yönetmeliklere uygun üretilen, denetlenebilen ve yoğun ileri Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilmiş ürünlere kavuşması için gerekli pazarlama ve iletişim çalışmalarının geliştirilmesi noktasındaki pozisyonunu korumakta.

Murat Zengin
RVD Yönetim Kurulu
Başkan Yardımcısı

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.