Gezegenimiz için Pazarlama İletişimi Taahhüdü

Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA), nisan ayında gerçekleştirdiği Global Pazarlamacılar Haftası’nda Planet Pledge (Gezegen Taahhüdü) lansmanını yaptı ve bu inisiyatifin, iklim değişikliği konusunda atılacak olan pozitif adımlarda, pazarlamacıları liderlik pozisyonuna taşımak için tasarlandığını duyurdu. Temel amaç, markaların tüketicileri, ürün ve hizmetlerden faydalanırken daha sürdürülebilir bir tavır içinde olmaları konusunda cesaretlendirmeleri.

Pazarlama yöneticilerinin 4 temel alanda harekete geçmesi isteniyor;

1. Hem şirket içinde, hem de pazarlama tedarik zinciri içerisinde “Küresel Sıfır Atık” konusunda liderlik taahhüdü,

2. Pazarlama organizasyonları içerisinde, pazarlamacılar ve ajanslara iklim hareketi için rehberlik etme ve gerekli araçların sağlaması,

3. Pazarlama iletişiminin, daha sürdürülebilir tüketici davranışlarının yerleştirilmesine öncülük
etmesi,

4. Güvenilir pazarlama ortamının sağlanması, sürdürülebilirlik söylemlerinin, tüketicilerin değer ve inançları ile uyumlu, gerçek ve samimi olması.

WFA CEO’su Stephan Loerke, pazarlamacıların şimdiye kadar sürdürülebilirlik konusunda daha geri planda yer aldığını ancak artık ön saflara geçme zamanının geldiğini vurguluyor. Ayrıca pazarlamanın tüketici taleplerinin iletilmesi konusunda liderlik etmesi bununla beraber tüketicilerin de sürdürülebilir tercihler yapmasına yardımcı olması gerektiği görüşünde. İnanıyoruz ki, WFA’in önderlik ettiği Planet Pledge sayesinde, üst düzey pazarlamacılar hem şirket içinde hem de tüketicilerde yaratılacak pozitif değişiklik için katalizör rolü oynayacak.

Bundan sonraki adımlarda, WFA her yıl Planet Pledge ile ilgili gelişmeleri, hedeflere ne kadar ulaşıldığını açıklayacak ayrıca küresel çapta beraber çalıştığı kuruluş ve paydaşların desteğiyle çevre ve iklim ile ilgili iddialarda da tüketici tercihlerini sürdürülebilir kılma konusunda sektöre rehberlik edecek.

Pazarlama dünyasında, daha iyi bir gelecek için atılan adımların artarak devam etmesini dileyelim.

Yeşim Koçyiğit

RVD Genel Sekreteri

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.