Gençleri dinlemeliyiz

One Young World’ün Kurucu Ortağı Kate Robertson, dünyanın daha iyiye gitmesi için neden genç insanlara inandığını açıklıyor.

Dünya çapında genç insanların sıra dışı protestoları kampanya yapanların akıllarını çeldi ve kalplerine dokundu, her yerde medyanın dikkatini çekti; öğrenciler okullarından çıkıp iklim değişikliğini durdurabilmek için daha büyük eylemler talep etti. Bir sonraki jenerasyon mevcut durumun yeterince iyi olmadığını söylüyor; Greta Thunberg belki de dünyadaki en yüksek profilli genç lider ancak hiçbir şekilde tek başına değil.
Hayatım boyunca toplumda değişim yaratmak için genç insanların gücünü gördüm. Apartheid Güney Afrika’da büyüdüm ve otoriteye karşı durma, daha iyi bir gelecek talep etme konusunda genç insanlardaki aktivizmin ne kadar güçlü olduğunu tekrar tekrar tecrübe ettim.
Aynı ölçüde reklamcılık kariyerim beni genç yeteneklerin harcandığına da ikna etti; bir sonraki jenerasyonun liderlerini yetiştiremeyen kurumlar oldu.

One Young World
Bu beni 10 yıl öncesine götürdü; One Young World’ün kuruluş yıllarına… One Young World şu an genç liderler için en büyük global forum. Her yıl zirvede bir araya gelip daha iyi bir dünyayı nasıl yaratırız konusunu masaya yatırıyoruz.
22-25 Ekim tarihleri arasındaki zirve ile 190’dan fazla ülkeden 2000’den fazla genç insan konuşmaların, panellerin ve workshop’ların olduğu bir gündemde Londra’da bir araya geliyor.
Bu yılın dönüşüm gündemi, delegelerimiz arasındaki tartışmaları körüklemesi için yeniden düzenlendi; dünya liderlerini dikkatli bir şekilde inceleme altına almalarına izin veren ve değerli mentorluk alabilmeleri için yollar açan hale getirildi.

Elçilerimiz ve danışmanlarımız
Bireylerin nasıl sektörde başarıya giden yolları nasıl kendi elleriyle kazıyarak açtığını duyacağız. Model Halima Aden zirvede kendi hikayesinden; Kenya’daki bir mülteci kampından dünyaca bilinen bir modele nasıl geldiğinden bahsedecek.
Delegelerimiz ve elçilerimizin yanı sıra birçok politik, yardımsever ve işletme liderlerimiz var. Bunlar arasında eski Birleşmiş Milletler sekreteri genel Ban Ki-moon, Sir Richard Branson, Sussex Düşesi ve Sir Bob Geldof. Şarkıcı/şarkı yazarı ve Birleşmiş Milletler iyi niyet elçisi Ellie Goulding’e ve genç insanların aktivizmini kuvvetlendirilmesi ve daha parlak bir geleceğe doğru yönlenme konusundaki oturumuna dikkat edin. Emma Watson, Cher, Akon, Amber Heard, Terry Crews ve Naomi Campbell’in geçmiş zirvelerde olduğu gibi tutkulu oldukları bir alanda değişim yaratmak için zaman ayıran son ünlü isimlerden biri.

İklim değişikliği
İklim değişikliği tabii ki etkinlik boyunca önemli bir konu olacak. Dünya üzerindeki tüm ülkeleri ve zirvemizdeki herkesi etkileyen bir kriz bu.
Etkinlik boyunca One Young World katılımcıları; global sağlık, nesli tükenmekte olan türler ve insan hakları için tehdit oluşturan iklim değişikliğini de kapsayan bu konuda pek çok sayıda bakış açısı ile karşılaşacak. En önemlisi de Unilever, Sky ve Virgin Media gibi en büyük kuruluşları diyaloğa dahil ediyoruz.

Akıl sağlığı
Akıl sağlığı konusunu dile getirmek ve bu konudaki rahatsızlıkları kaldırmak için verilen savaş anlamında 2019 kısmen muazzam bir yıl oldu. Instagram “#HereForYou” kampanyası ile, The Football Association “Heads up” kampanyası ile ve LadBible “UOKM8?” serisi ile bu konuda rol üstlendiler.
Manawer bu yıl bizim akıl sağlığı konusundaki en önemli oturumlarımızdan biri oldu. Bu oturumda akıl sağlığı konusunda verdiği savaşlar hakkında açık bir şekilde konuşmuş olan Yazar Alastair Campbell ve eski siyasi yardımcı sahne aldı. Ayrıca akıl sağlığını Niantic Chief Executive’i John Hanke ile teknoloji ve oyun sektörü açısından da masaya yatırdık.

Medya özgürlüğü
Medya özgürlüğü delege ülkelerimizin de dahil olduğu dünya çapındaki ulusların yüzleştiği kalıcı bir zorluk. Giderek daha çok gazeteci, yaptıkları çalışmalar için zulüm görüyor ve sahte haberlerin yarattığı fırtına, iletişimin temel ilkelerini riske atıyor.
Perşembe günü medyada gerçeği korumanın zorlukların üstesinden gelmek için genel bir oturum düzenleyeceğiz. Uzman panellerimiz Thomson Reuters Foundation Chief Executive’i Antonio Zappulla ve 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi Tawakkol Karman gibi etkileyici rehberlerden yararlanıyor.

Kate Robertson
One Young World Kurucu Ortağı

Bu yazı, Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.