Geleceği tartışmak ve düşünmek gerek

Eylül ayı Reklamcılar Derneği açısından verimli ve bir o kadar da heyecanlı geçti. 17 – 19 Eylül tarihlerinde Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nin ikincisini düzenledik. Geçen yıl 7.500’ü aşkın konuk ağırlamıştık. Bu yıl da rekor katılımlarla geçti. Yarışma başvuruları % 23 arttı, katılımcı sayısı da benzer artışla, 9.000’e yaklaştı. Sırf Kapanış Partisi 3.000’i aşkın katılımcıyı ağırladı.

Festival’deki sunuşunda Charles Day’in belirttiği gibi şimdi 14 yaşın altında olan çocukların % 65’i, gelecekte, bugün adını bilmediğimiz işlerde çalışacak.

Böylesine dinamik bir sektörde var olabilmek için bugünle yetinmemek, geleceği düşünmek ve tartışmak gerekiyor. “Gelecek” Kristal Elma Festival’inde büyük önem taşıyor – dünyanın küresel iletişim devleri, reklamdan sinemaya, dijitalden medyaya varana kadar Kristal Elma Festivali’ndeydi; giyilebilir teknolojilerden, Henry Mason’un bahsettiği sympathetic pricing’e varana kadar yüzlerce ilginç konu, düşünce, trend katılımcıların dikkatine sunuldu.

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nin sayısal başarısı, katılımcı ve destekleyicilerin giderek artması mutluluk veriyor. Ancak şunu özellikle vurgulamak isteriz, bir sivil toplum örgütü olan Reklamcılar Derneği için asıl önemli olan dünyanın yaratıcılık alanındaki önemli isimlerini ağırlamak, yaratıcılığın nabzını İstanbul’da tutmak. Sayısal başarıdan daha önemli olanlar perde arkasında yaşananlar; Festival’in ilham verdiği genç girişimciler, Festival’de gelişen yeni iş olanakları ve girişimler, Festival’deki sunuşları bir maraton performansıyla izleyen “tüketen” gençler, Festival’in bölge ülkelerde yarattığı ilgi, İstanbul’un Festival’in etkisiyle giderek güçlü bir yaratıcı merkez haline gelmesi…

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri olarak ikinci yılımızda ulaştığımız noktadan mutluyuz; katkı sağlayanlara, başta ana sponsorumuz Volkswagen, co sponsorlarımız Satış Ofisi, TAV ve Turkcell olmak üzere, tüm destek verenlere, Lift’e, emeği geçen yüzlerce kişi ve kuruluşa yeniden teşekkür ediyoruz.

Kayhan Şardan
RD Asbaşkanı
Twitter: @ksardan

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ekim 2014 sayısında yayınlanmıştır.


Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.