Garanti BBVA’dan Instagram’a özel filtre

Garanti BBVA Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Direktörü Elif Güvenen’ne Instagram için hazırladıkları özel kampanyayı, yarattığı etkiyi ve sonuçlarını konuştuk.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Instagram’a özel hazırladıkları kampanyayla yine dikkatleri çekmeyi başaran Garanti BBVA ile bu başarısının arkasında yatan sırları konuştuk. Garanti BBVA Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Direktörü Elif Güvenen, marka için sosyal medyanın konumunu, özellikle Instagram kullanımının önemini anlattı. “Öğretmenler öğrencilerini kalbinde saklar” mesajıyla AR filtre ile özel bir güne özel bir deneyim sunan Garanti BBVA, kampanya ile iki günde 3 milyon erişim, 113 bin filtre kullanımı ve 23 bin paylaşıma ulaştı.

Instagram üzerinden yürüttüğünüz dijital kampanyadaki hedefiniz neydi?
12 yıl önce kurduğumuz Öğretmen Akademisi Vakfı ile öğretmenlerimizin, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunma amacıyla onları destekliyoruz. Çünkü çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin rolü çok değerli. Bu sene de 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel Instagram üzerinden hazırladığımız kampanyamızla öğretmenlerimizi kutlamak, onları anmak, toplum içindeki değerlerine bir kez daha vurgu yapmak ve kendilerine teşekkür etmek istedik. Öğretmenlerimizin yeri bizim için apayrı…

Çok sayıda alternatif dijital pazarlama çözümü arasında sizi Instagram kullanmaya iten en önemli faktörler nelerdi?
Türkiye’de en çok kullanılan sosyal platformların başında Instagram geliyor. Buna ek olarak saat başı kontrol edilme oranı, hızla artan kullanıcı sayısı ve sürekli kendini yenileyen bir platform olması bizi Instagram’a özel proje geliştirmeye teşvik ediyor.

Bu kampanyada hangi Instagram çözümlerini kullandınız?
Böyle özel bir günde hem bizi hem öğretmenlerimizi çocukluğumuza götürecek, en masum hallerimizi hatırlatacak tatlı bir sürpriz yapabilir miyiz dedik. Instagram yaratıcı ve sık güncellenen özellikleriyle sektörün ve kullanıcıların keyifle takip ettiği bir platform. Son zamanların en ilgi gören Instagram filtresi, bize interaktif, güzel bir kapı açtı ve bu projenin esin kaynağı oldu. Kullanıcıları da işin içine kattığımız bu kullanım, hem öğretmenlerimize verdiğimiz önemi göstermenin en etkili yollarından biri olacak hem de projeyi paylaşılabilir kılacaktı.
Tam da hayal ettiğimiz gibi filtreyi deneyimleyenler keyifle paylaşımlarını yaptılar.

Kampanyanızın elde ettiği sonuçları paylaşabilir misiniz? Başlangıçtaki hedeflerinize ulaşabildiniz mi?
Instagram filtresi kullanıcılar tarafından çok talep görürken henüz markalar nezdinde yeni yeni kullanılmaya başlamıştı. Bu açıdan, özel günler için hazırlanan kısa süreli tüketilen filtre reklamlarının ilk örneklerinden birine imza atmış olduk.
2 günde ulaştığımız rakamlar “3 milyon erişim, 113 bin filtre kullanımı ve 23 bin paylaşım” bizi çok sevindirdi ve pazar için önemli başarı hikayelerini öne çıkaran Masterminds programına dahil olmamızı sağladı.

Ürün/marka bilinirliğini artırmayı hedefleyen diğer işletmelere neler önerirsiniz?
İşin püf noktasının reklamveren olarak kullanıcı gözüyle hareket etmekten geçtiğini düşünüyorum. Kullanıcı deneyimini göz önüne alarak, yaptığımız her işte biz bunu paylaşır mıydık, ilgimizi çeker miydi sorusunu kendimize sormalıyız. Trendleri yakından takip etmek ve sezgilerimize güvenmek burada önemli bir rol oynuyor. Bu sebeple, hazırladığımız tüm projelerimizde markalama yaparken; içeriğin etkileşime açık, yaratıcı ve keyifle takip edilmesini sağlayan formatta olmasına dikkat ediyoruz. Nitekim, bu projemizde de olduğu gibi, içeriğin güçlü olduğu durumlarda markanın görünürlüğünün kullanıcıyı rahatsız etmediğine ve paylaşılabilirliğini artırdığına inanıyorum.

2020 yılında Instagram’la ilgili öncelikleriniz ve beklentileriniz nelerdir?
Instagram’daki yeni kullanım ve yaratıcı fikirlerin her zaman olduğu gibi hızla devam etmesini bekliyoruz. Biz de tabii ki bu yeniliklerin en büyük takipçisi ve kullanıcısı olmayı planlıyoruz. Kullanıcıları mutlu eden ve onlarla daha fazla ilişki kurmamızı sağlayacak projeler geliştireceğiz. Önceliğimiz hem kullanıcı hem de markalar nezdinde dikkat çeken, örnek teşkil eden öncü çalışmalara imza atmak.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.