Ford VR uygulaması %91 davranış değişikliği sağladı

İstanbul trafiğine bisiklet ya da motosikletle çıkmış biriyseniz, yolda karşılaşabileceğiniz tehlikelerin mutlaka farkındasınızdır. Bu konuya dikkat çekmeyi hedefleyen Ford VR uygulaması hem bisiklet hem de otomobil sürücülerine yönelik bir çalışmayla %91 davranış değişikliği sağladı.

Ford VR uygulaması WheelSwap bisikletlileri ve otomobil sürücülerini hedefliyor.

Ford’un WPP ajans ekibi ve Happy Finish tarafından tasarlanan artırılmış gerçeklik deneyimi “WheelSwap” ismini taşıyor. Uygulamada bisiklet sürücüleri direksiyon başına geçerken, otomobil sürücüleri ise bisikletle şehirde dolaşıyor.


Trafiğe bisikletle veya motosikletle çıkanlar bir anda açılan araç kapılarına, sinyal vermeden dönen sürücülere ve yanlarından hızla geçen otomobilin altında kalma riskine yabancı değiller. Ford VR uygulaması, ikinci alternatifinde bisiklet sürücülerini de uyarmak üzere bakış açısını değiştirmiş. Dikkatli sürmeleri için bisikletlilere de kırmızı ışıkta geçmemeleri, ani dönüşler yapmamaları ya da birden kendilerini yola atmamaları için uyarı niteliğinde bir deneyim hazırlamış.

5 Avrupa ülkesinde araştırma yapıldı

“Yolu paylaş” kampanyası tarihinde tasarlanan Ford VR uygulaması, 5 Avrupa ülkesinde 1.200 kişinin katıldığı bir araştırma sonucunda ortaya çıkmış. Uygulamayı kullananların %70’i yoldaki otomobil ve bisiklet sürücüleriyle empati kurarken, %91’i ise yoldaki davranışlarını değiştirme kararı almış.

WheelSwap’ı kullananların %60’ı trafikteki tavırlarını değiştirdiklerini bildirmişler. Davranışlarında herhangi bir değişim olmadığını bildirenler ise yolda olan bitene zaten mümkün olduğunca dikkat ettiklerini söylemişler.

Şu sıralar Ford, WheelSwap uygulamasını 17-24 yaş arasındaki gençlere yönelik sürücü eğitim programı “Driving Skills for Life”a da entegre ediyor. Happy Finish Global CEO’su Daniel Cheetham, “Çalışmamız trafikteki tek bir hayatı bile kurtarsa, misyonumuzu yerine getirmişiz demektir” yorumunda bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.