Ford görme engellilere manzarayı hissettiriyor

Ford İtalya ve GTB Roma, tasarımda kapsayıcılığı bir adım daha ileri taşıyor ve otomobille seyahate yeni bir anlam kazandırıyor. Otomobillerin camlarının sadece yolu değil, manzarayı da izlemek için yapıldığı görüşünden yola çıkan Ford görme engellilere manzarayı hissettiriyor.

Ford “Feel the view” kampanyasıyla yoldaki manzarayı herkese gösteriyor.

Manzarayı göremeyenlerin bile bir bakıma görmesini sağlayan teknoloji, otomobile yerleştirilen yapay zeka temelli bir araçtan oluşuyor. Araç, düğmesine basıldığı zaman manzaranın fotoğrafını çekiyor ve grinin farklı tonlarından oluşan bir görsele çeviriyor. Her gri tonunun farklı bir titreşimi var. Kullanıcı cama dokunduğu zaman titreşimleri eliyle algılayıp karşısındaki şekil hakkında bir fikir edinebiliyor. Hissettiği şekli bir bağlama oturtabilmesi ve algılayabilmesi için de cihaz, aracın ses sistemine bağlanarak titreşimlerin neyi ifade ettiğini açıklıyor. Yani elle hissedilen “topografi”nin bir dağ mı yoksa bina mı olduğu cihaz tarafından açıklanıyor.

Görüntüyü hissedilen ama gözle görülemeyen özel LED’lerle cama yansıtan cihaz, farklı yoğunlukta 255 adet titreşim sağlayabiliyor. Gri tonlarına aktarılan görseldeki renk yoğunluğuna göre titreşim yoğunluğu da değişiyor.

Kampanyanın künyesi

Reklamveren: Ford İtalya

Reklam Ajansı: GTB Roma

GTB EMEA CCO: Julian James Watt

ECD: Federico Russo

Art Direktör: Stefania Esposito

Reklam Yazarı: Leonardo Pastacaldi

Müşteri Hizmetleri Direktörü: Andrea Manfredonia

IT Müdürü, Veri Yöneticisi ve Analist: Massimiliano Pacilio

Üretim Müdürü: Mara Bruschetti

Prodüksiyon ve Post-Prodüksiyon: Why Worry

Yönetmen: Mauro Macini

Ses Tasarımı: SUONI LAB – Rome

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.