artwork

Fiziksel mağazalara online video dopingi

4 sene önce

0

Günümüzün online yaşam kültürü her alanda olduğu gibi alışveriş serüveninde de tüketici ve markalar tarafındaki süreçleri büyük ölçüde etkiliyor, değiştiriyor. Bu sayede markalar, müşterilerine en doğru zaman dilimlerinde ve en doğru noktalarda direkt ulaşabilmelerini sağlayan benzersiz ve yeni fırsatlara kavuşuyor.

Web sitelerinin, videonun ve sosyal medyanın sunduğu potansiyeli değerlendiren, online performanslarını görmek ve iyileştirmek için analiz araçlarını kullanan işletmeler, yeni müşterilere ulaşırken mevcut müşterileri ile olan ilişkilerini de geliştirme şansı yakalıyor. Bu şansı doğru değerlendiren markalarsa rekabette açık ara öne çıkıyor. Müşterilerin ihtiyaçlarını, alışkanlık ve tercihlerini bilmek; bu alandaki değişimleri fark etmek önemli. Örneğin; mağazaya gelen müşterilerinin akıllı telefonlarıyla video platformlarına bağlanarak bilgi ve yönlendirme aradıklarını fark eden bir marka, bu bilgiyi işlerini geliştirmede etkin şekilde kullanabilir.

Gerçekten de bugün müşteriler perakende mağazalarında araştırma yapmak ve satın alma süreçlerinde son kararı vermek için cep telefonlarını oldukça etkin şekilde kullanıyor. Toplam 10 ülkede 24 binden fazla tüketicinin katılımı ile gerçekleştirilen Google/Ipsos araştırması, dünyada tüketicilerin %55’inden fazlasının, mağaza içinde alışveriş yaparken online videoya başvurduklarını gösteriyor.

Tüketiciler alışveriş için gittikleri fiziksel bir mağazada, izledikleri videodaki tavsiye edilen ürünün adını hatırlamak, bahsedilen bir kullanım, kurulum önerisi almak veya satış asistanına tarif etmek için videodan yararlanıyor. Yine %50’si, hangi spesifik marka ya da ürünü satın alacaklarına karar verirken videonun kendilerine yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Özetle; tüketicinin bu anlık arayışlarına verilecek en doğru yanıtları kapsayan içerikler, derinlikli incelemeler ve bilgilendirici reklam ve mesajlar, hem tüketici hem de işletmeler açısından büyük fark yaratıyor. Mobil video ise günümüzde bu farkı yaratırken en etkili araçlardan biri…

Bülent Hiçsönmez

Google Gelişen Pazarlar Marka Çözümleri Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı.