Five Ajans: “İyi ajans olmanın lokasyon değil ekiple ilgisi var”

Samsun’da reklam ve yazılım hizmeti veren Five Ajans, sektörde doğru bilinen yanlışları ve iyi bir ajans olmanın püf noktasını bizlerle paylaştı.

Bilmeyenler için, ajans hakkında genel bilgilerle başlayabilir miyiz?

Profesyonel reklam ve yazılım ajansıyız, bu noktada Karadeniz’in merkezi Samsun’dan tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz. Bizimle yola çıkan müşterilerimizin marka değerini ve pazar payını artıracak çalışmalar üretiyoruz. 

Five Ajans hangi alanlara yöneliyor, neler yapıyor?

Ajansımız markalaşma için gerekli tüm altyapıyı sağlıyor. E-ticaret noktasında iyi yol katediyoruz. N11.com, hepsiburada, trendyol gibi platformların koordinesini sağlayacak bir yazılım üretiyoruz ve Türkiye’de işlevsel açıdan tek olacak. Biz buna Weteg dedik. Onun haricinde yine kendi markamız olan Diyet Ekranı olarak ajansımızın kendi markası var. Bu marka sayesinde Türkiye’deki diyetisyenlerin ‘Online Diyet ve Randevu’ işlerine çözümler sunuyoruz. Birçok proje geliştirdik. Ama bu iki proje bizim büyük projelerimizden diyebiliriz. Birçok firmaya marka değeri ve etkin pazar sunacak çalışmalar yapıyoruz. Firmanın marka altyapısını oluşturduktan sonra A’dan Z’ye marka değerini artıracak bütün çalışmaları sağlıyoruz.

Samsun’daki bir ajansın İstanbul’dakilere göre avantajları ve dezavantajları neler?

Şöyle ki; tercih noktasında lokasyon değil, çıkan işin kalitesine bakmak önemli, ajansımız bu noktada birçok ajansın önüne geçiyor ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus şu; bizim her zaman söylediğimiz bir şey var: “Bu zamana kadar ne yaptığımızın bir önemi yok, size ne katacağımızın çok önemi var.” diyoruz. Bizim açımızdan İstanbul’daki ajansların iyi olduğu konusunda genel bir algı var fakat öyle değil. İyi ajanslar var ancak bunun lokasyon değil ekiple ilgisi var.

Five Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

“Bir ajansta çok personel var, burası iyi iş yapıyor.” demek yanlış. Burada kalifiye yani işi bilen personel bulmak gerekiyor ve sektörde iyi personel bulmak gerçekten zor. Bizim için en önemli olan şey; kişinin vizyonlu, gelişime açık ve yaptığı işi seviyor olması, az da olsa birikimi olması ve ilgili meslek için gerekli temel çabayı sarf etmiş olmalı. Biz gerekli desteği zaten sağlıyoruz. Çoğu kişi diplomaya takılır ancak bizim için diplomanın hiçbir önemi yok. Vizyon ve kendini geliştirme hırsı bizim için en önemli kriter diyebiliriz.

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Bizim hedeflerimiz adım adım; mesela 4 yıl önceki hedefimiz, müşterimizin referansı ile çalışmaktı, şimdiki hedefimiz ise Weteg’i başarılı bir şekilde yayına almak.

Samsun’da reklamcılığın başlıca sorunları neler?

En büyük sorunlardan birine örnek verecek olursak; sosyal medya yönetmek ile marka olunduğunu düşünmek yani genel olarak bilgisizlik… Sektörde çok fazla doğru bilinen yanlışlar var, zaten bu yanlışlar sayesinde doğruları anlatmak çok zor oluyor. Bu yüzden en büyük sorun doğru bilinen yanlışlar diyebiliriz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.