Firmalar adayları sosyal medyada takip ediyor

Secretcv.com, sosyal medya kavramını iş hayatı ve insan kaynakları özelinde ele aldı. Bu araştırmayla; iş arayan adaylar ne kadar sosyal medyayı kullanıyor, bir işe girerken firmanın sosyal medya sayfalarını inceliyor mu, eleman arayan firmalar işe alacakları kişiyi sosyal medyada araştırıyor mu, adayın paylaştığı içerikleri takibe alıyor mu gibi sorulara cevap arandı.

Firmalar adayları yakından takip ediyor

Secretcv.com’a üye olan 235 firma arasında 12 Kasım-31 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre firmaların aday seçerken ve işe yerleştirme yaparken sosyal medyayı kullandığı görülüyor. Firmaların %58’i işe alacağı kişinin sosyal medya hesaplarını inceliyor.

En çok izledikleri sosyal medya hesapları ise %45 ile Facebook, %35 ile Twitter, %15 ile Linkedin.

Firmalar işe alacağı kişilerin sosyal medya hesaplarını incelerken en çok adayın sosyal medyada kullandığı dile ve yayınladığı içeriğe bakıyor (%35). Adayın beğendiği sayfalar (%23), profil fotoğrafının güncel ve gerçekçi olması (%18) ve ortak arkadaşlarının olup olmaması (%12) dikkat ettikleri diğer unsurlar arasında yer alıyor. Adayın arkadaş sayısına dikkat eden firmaların oranı ise sadece %2.

“Adayların hangi paylaşımları sizde olumlu etki uyandırıyor?” sorusuna %36 ile “mesleki birikimlerini paylaşması” cevabı verilmiş. Adayın özel hayatını gözler önüne sermeden kendisiyle ilgili kısıtlı bilgi ve fotoğraf paylaşması ise %28 ile ikinci sırada yer aldı. Adayların genel bilgilerinin güncel olması, sivil toplum örgütlerine yardım eden içerik paylaşması ve firmanın sosyal medya sayfalarını beğenmiş olması diğer önemli unsurlar arasında yer aldı.

Olumsuz etki uyandıran paylaşımların başında ise %29 ile çalıştığı şirket ya da çalışma arkadaşları hakkında olumsuz eleştirilerde bulunması yer alıyor. Çalıştığı şirketin kurumsal kimliğine zarar verecek içerik paylaşımlarında bulunması %23 ile ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada %20 ile dini inancını ve siyasi görüşünü açık açık belli eden paylaşımlar yapması bulunuyor. Firmalar ayrıca adayların, mesai saati içinde çok sık mesaj ve fotoğraf paylaşmasından ve paylaştığı fotoğraflarda özel hayatını deşifre etmesinden rahatsız oluyor. Yukarıdaki sonuçlarda da desteklendiği gibi firmalar, adayların özel hayatlarını görmek yerine iş hayatlarıyla ilgili paylaşımları görmek istiyor.

“Çalışanlarınızın sosyal medyada kurum hakkında yapacakları yorumları engellemek ya da kontrol altına almak için sosyal medya kuralları hazırladınız mı?” sorusuna ise sadece %3 evet cevabı alınmış. Ancak firmaların %87’si bu uygulamayı yapmak istediklerini belirttiler.

Adaylar ne düşünüyor?

Secretcv.com’a üye 15 bin 800 aday arasında, 12 Kasım-31 Aralık 2012 tarihleri arasında yapılan araştırma sonuçları, adayların iş ararken sosyal medyayı kullandıklarını gösteriyor.

Adayların %65’i firmaların sosyal medyada kendi hesaplarını incelediğini düşünüyor ve bu nedenle %80’i herhangi bir paylaşım yaparken online itibarını da göz önüne alıyor.

Adayların %85’i başvuru yaptığı ya da mülakata davet edildiği firmanın sosyal medya hesabını inceliyor. Ancak firmanın sosyal medya hesabı olup olmaması o firmada çalışma kararını etkilemiyor.

Adaylar, işe girmek için başvuru yapacakları firmaların sosyal medya sayfalarında düzenli ve güncel içerik paylaşılmasını önemsiyor (%30). Firmaların insan kaynakları uygulamalarıyla ilgili bilgi vermesi ve firmanın kurumsal kimliğine uygun içerikler paylaşması da adayların dikkatinden kaçmıyor. İnteraktif iletişimin de önemini vurgulayan adaylar firmalara “sosyal medyada bizimle iletişim halinde olun” diyor. Yani interaktif olarak sağlanan sürekli bir iletişim adayların firmalardan en büyük beklentisi haline geliyor. 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.