Fırat Dirik: “Dijital pazarlama Doğu Avrupa’da çok hızlı büyüyor”

Dijital pazarlama aracı TerminalOne platformu yaratıcısı MediaMath, Kasım ayı sonunda Fırat Dirik’in Doğu Avrupa Bölge Direktörü olarak aralarına katıldığını duyurdu. MediaMath’in Londra ofisinde görev yapacak olan Dirik, şirketin hızlı büyüyen bölgedeki itici gücü olacak.

MediaMath ailesine katılmadan önce Dirik, dört yıl boyunca Facebook Londra ofisinde Türkiye Ülke Müdürü olarak görev yaptı ve bu süre zarfında şirketin Türkiye’deki operasyonlarından, stratejik genişlemesinden, gelir ve karlılığından sorumlu olarak pazardaki küresel ve yerel marka, ajans ve iş ortakları ile olan stratejik işbirliklerini yönetti. Facebook öncesinde Microsoft’un Tüketici ve Online ürünlerinden sorumlu Ülke Satış Yöneticisi olarak görev yapan Dirik, Microsoft’ta geçirdiği 5 yıl süresince, şirketin MSN, Windows Live Hotmail ve Messenger, Mobil ve Microsoft Media Network platformlarının online satış ve pazarlama faaliyetlerini yönetti. Microsoft’a katılmadan önce ise Türkiye’nin lider mobil operatörlerinden Avea’da Kurumsal Satış Müdürü olan görev alan Dirik uzun yıllar bankacılık alanında da çeşitli satış ve pazarlama rollerini üstlendi.

Fırat Dirik ile MediaMath’teki yeni görevi ve MediaMath’in Türkiye’ye dair projeleri üzerine konuştuk.

Onur Özgen Kasım ayı içerisinde MediaMath’in Doğu Avrupa Bölge Direktörlüğü’ne getirildiniz. Öncelikle bu yeni görevinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Fırat Dirik MediaMath coğrafi açıdan çok hızlı büyüyen bir şirket olmanın yanı sıra pazara sunduğu ürün ve yenilikler ile özellikle programatik teknoloji alanında sektöre öncülük eden de bir isim. TerminalOne Pazarlama İşletim sisteminin yaratıcısı olan MediaMath, veri odaklı verimlilik yaratmaya ve tüketicilerin dijital dünyadaki etkileşimlerini optimize etmeye kendini adamış durumda, ve ben de bu amacın bir parçası haline gelmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Programlanmış satın alma Doğu Avrupa bölgesinde hızla gelişme gösteriyor ve MediaMath’taki yeni rolüm bana bölgenin bu alanda büyümesini etkileyebilecek ana oyunculardan birisi olma ve programlı satın alma endüstrisinin gelişimine başlangıçtan itibaren yön verebilme fırsatı veriyor. Doğu Avrupa Bölge Direktörü olarak 20’den fazla ülkenin yönetiminden sorumluyum; ancak bölgedeki dijital dünyanın olgunluğunu ve programlı satın alma alanındaki potansiyeli göz önünde bulundurduğumuzda ilk aşamada öncelikli olarak Türkiye, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Romanya’ya odaklanıyor olacağım.

 

Onur Özgen Daha önce Facebook ve Microsoft’ta çalışarak önemli deneyimler elde ettiniz. Bu deneyimlerinizin yeni işinizde size ne gibi getirileri olacaktır?

Fırat Dirik MediaMath’a katılmadan önce Facebook Türkiye Ülke Müdürü olarak 4 yıl görev yaptım ve Facebook’un Türkiye’deki oluşumunda ve gelişiminde ilk günden itibaren yer aldım. Bu süre zarfında Türkiye’de Facebook’un marka varlığını oluşturmak, uzun soluklu iş ortaklıkları yaratmak ve operasyonlarımızı belirli bir iş hacmine ulaştırmak konusunda güzel başarılar elde ettik. Facebook öncesinde de Microsoft’un Tüketici ve Çevrimiçi Ürünler Grubunda Ülke Satış Müdürü olarak 5 yıl görev yaptım ve Microsoft dijital platformlarının online pazara tanıtılması ve yaygınlaştırılması konusunda çalıştım.

Bu süreç bana toplamda 9 yıllık bir medya satış yöneticiliği ve büyük operasyonları sıfırdan kurma ve yönetme deneyimi kazandırdı ki bu deneyimler şu anda MediaMath’taki rolüm için paha biçilemez değerde. Bu süre içinde elde ettiğim yerel pazar bilgisi ve operasyon konusundaki deneyim, hem MediaMath’ın bu pazarlarda yer edinmesine, hem de yerel müşterilerimizin programlı medya alımının faydalarını maksimize etmelerine yardımcı olacak. Bu rol benim için yeni ve zorlu bir yolculuk olacak ve bana dijital dünyanın farklı bir alanını görme ve öğrenme şansı sağlayacak diye düşünüyorum.

 

Onur Özgen MediaMath’in Türkiye’ye bakış açısını nasıl buluyorsunuz?

Fırat Dirik Dijital pazarlama Doğu Avrupa’da çok hızlı büyüyor ve dolayısıyla MediaMath için çok büyük fırsatlar barındırıyor. Türkiye pazarı her ne kadar diğer gelişmiş pazarlara oranla henüz evriminin başında olsa bile hem ajanslar, hem de reklamverenler bu alandaki potansiyelin ve imkanların farkındalar. Dijital reklam harcamaları her yıl istikrarlı bir şekilde büyüme gösteriyor ve şimdiden 2015’in ilk yarısında Doğu Avrupa bölgesinde %20 büyüme kaydetmiş durumda.

Pazarlama işletim sistemleri pazarlamacıların tüketiciler ile iletişime geçtiği yolları değiştiren güçlü platformlardır; ancak bu dünyanın daha adapte edilebilir hale gelmesi, hızlı büyümesi ve gelişmesi için teknolojinin ve eğitimin birlikte çalışması gerektiğine inanıyorum ve bu görüşüm Türkiye için de geçerli.

 

Onur Özgen Önümüzdeki süreçte MediaMath’in Türkiye’ye özel projelerini görebilecek miyiz? Şirketin 2016 hedefleri nasıl?

Fırat Dirik Bundan sonraki süreçte MediaMath ailesi olarak hem Türkiye’de hem de diğer Doğu Avrupa pazarlarında global iş ortaklarımız ile olan ilişkilerimizi güçlendirmeye, iş hacmimizi büyütmeye ve yerel pazardaki büyük oyuncular ile yeni iş birlikleri yaratmaya odaklanacağız.

Bunlara ek olarak programlanmış satın alma sürecinin karmaşık yapısı reklam verenlerin temkinli davranmalarına neden oluyor ve dolayısıyla sektörün gerçek potansiyelinin ortaya çıkmasını engelliyor. MediaMath sektörün bu konuda eğitilmesi konusunda çok ısrarlı ve bu alandaki karışıklığın giderilmesi için gerçekten çok çalışıyor. Örneğin firmanın eğitim kolu olan the New Marketing Institute (NMI) – ve sunduğu Marketing Engineer Programme (MEP) programlı satın alma konusunda pazarlamacıları eğiterek markalarına olan getirilerini artırmak ve daha gelişmiş iş sonuçları elde etmeleri konusunda onları güçlendirmek için çalışıyor. 2016’da da eğitim konusuna yoğun bir şekilde eğilerek programlı satın almanın hızlı adaptasyonu hususundaki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.