Fikirzen: “Geleneksel ve dijital aynı çatı altında”

İstanbul dışı sayfalarımızda bu ay Batman’dan Fikirzen’i misafir ettik. Yerel firmalar dışında, global firmaların bölgedeki yatırımları için de çalışmalar yapan ajansın odak noktası iyi fikir. Öyle ki isimlerini “Fikir ustası” koyacak kadar önemsiyorlar bunu. Geleneksel ve dijital reklamcılığı aynı çatı altında toplayan ajansla Batman’da yürüttükleri faaliyetleri konuştuk.

Soldan Sağa: Hasan Kilit, Piroz Kaya, Tuğba Altunsöz, Emrah Tanrıverdi, Canan
Köroğlu Yavuz, Musa Binay, Nurettin Kaya, Mehmet Sabaz, Cemal Kaya, Elif Ok, Esra
Kayaalp, Adnan Arı
Bilmeyenler için, ajans hakkında genel bilgilerle başlayabilir miyiz?

Fikirzen, reklam dünyasına yön vermeyi hedefleyen iki kardeşin kurduğu, 360 derece hizmet veren bir kreatif reklam ajansı. “Fikrin Ustası” anlamına geliyor. Usta çırak ilişkisi ile başlayan çalışma hayatımıza şu an 12 kişilik bir ekiple devam ediyoruz. Nisan ayında 15. yılımızı kutladık. Stratejinin, iyi fikirlerin, iyi tasarımların ve yaratıcılığın son derece önemli olduğu bir ajans olarak sadece bölge sınırları içinde kalmıyor, farklı şehirlerden birçok markaya da hizmet veriyor ve çözümler üretiyoruz.

Ajans hangi alanlara yöneliyor, neler yapıyor?

Geleneksel ve dijital reklamcılığı aynı çatı altından toplayan bir ajansız. Günümüzde geleneksel ve dijitalin arasındaki ayrımın hayli incelmesinden kaynaklı 360 derece hizmet verebilen bir ajansa dönüştük. Sosyal medya için kampanya da geliştiriyoruz, kurumsal kimlik de çalışıyoruz. Web sitesi yazılım ve tasarımı, basılı işler, reklam filmi, promosyon fikri ve üretimi, radyo spotu, outdoor… Reklama dair aklınıza gelen tüm kalemlerde hizmet verebilen bir ajansız. Aynı zamanda mimari tasarım da yapıyoruz. Müşteri problemi neredeyse biz de ona dönük çözümler getiriyoruz. Bölgesel seçimlerde stratejik iletişim hizmetleri veriyoruz. PR, basın danışmanlığı ve kriz yönetimi yapmak da heyecanlandığımız konulardan. Sonuçta asıl önemli olanın yaratıcı fikir olduğunu biliyoruz.

Batman’daki bir ajansın İstanbul’dakilere göre avantajları ve dezavantajları neler?

Dezavantajımız, mesleğimizin en iyi İstanbul’da yapılabileceği ön yargısı. Bazen bu ön yargıyı kırmak hayli vaktimizi alıyor. Ve tabii, Batman çok sıcak. Neyse ki avantajlarımız bunların hepsinin üstesinden geliyor; iletişim kanalları bu kadar genişlemişken İstanbul’da, İzmir’de hatta müşterimizin ofisindeki sıkıcı, uzun toplantılarında olmanın çok bir anlamı yok. Önemli olan iyi fikrin hep yanınızda olması. Normalleştirilen uzun mesailere burada yer yok. Zamanı İstanbul’daki ajanslara göre daha iyi kullanıyoruz. Burada metro, metrobüs gibi çilelerimiz yok. Kahvelerimizi metronun sıkışıklığında değil, ajansımızın terasında yudumluyoruz. İletişim çalışmalarına yeni başlamış ama kökleri sağlam olan birçok markamızla yeni ve ilk heyecanlar yaşamak avantajlarımızın en başında geliyor.

Fikirzen olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Fikirzen olarak tek kriterimiz fikir. Ajansımızda yaratıcı ekip, müşteri ilişkileri ve dijital ekibin bir arada uyumla çalışması çok önemli. Fikirzen etkinlik ve partilerini gören birçok kişi bizimle çalışmak için çok hevesli ama eğitimli, parlak fikirlere sahip ve alanında iyi işler çıkaran yaratıcı arkadaşlar oldukça az. Buna rağmen ekibimiz çok uyumlu çalışan ve yeniliklere açık olan bir ekip. Bu ruhu canlı tutmak için düzenli çalışmalarımız ve eğitimlerimiz de oluyor. Hatta ajansımızın PR ve müşteri ilişkileri direktörünü de İstanbul’dan transfer ettik.

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Klasik olacak ama, biz “şanslı” insanlarız, çünkü işimizi “aşk” ile yapıyoruz. Bu avantajı cebimize koyup daha da ileriye gitmek için çabalıyoruz. Markaların birlikte çalışmaktan mutluluk duydukları bir ajans olmak istiyoruz. Hedefimiz, çalıştığımız markaları oldukları yerden daha da ileriye taşımak. Güneydoğu’daki yerel markaların yanı sıra, ulusal firmaların bölgedeki yatırımları için çalışmalar yapıyoruz. Ulusal firmalarla ulusal ölçekte ödüllü işler yapmak ve markalarımıza değer katmak birincil önceliğimiz. Çalışmalarımız büyüdükçe ekibimiz de büyüyor. Farklı departmanlar, farklı gereksinimler ve ihtiyaçlar doğuyor. Bu ihtiyaçların bitmemesi için hız kesmeden çalışıyoruz. Her zaman daha yaratıcı, daha cesur ve ezber bozan işler yapmaya devam edeceğiz.

Batman’da reklamcılığın başlıca sorunları neler?

Biz sorunları dillendirmekten çok harekete geçip çözüm üretmeyi seven bir ajansız. Ama tüm ajansların karşılaştığı sorunlarla biz de dönem dönem boğuşmak zorunda kalıyoruz. Birçok marka hala web sitesinin gerekliliği konusunda inatla bizimle savaşırken, “Logo küçük mü kaldı sanki”, “Bu renk çok kötü yaaa”, “Ne istediğimi bilmiyorum ama siz birkaç tasarım yapın” gibi cümleleri sık sık duyuyoruz. Tabi bölgesel faktörleri de unutmamak gerekir.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.