artwork

FIFA’daki skandal sponsor markaları da etkiledi

8 sene önce

0

Geçtiğimiz günlerde 7 üst düzey FIFA yetkilisi kara para aklama, şantaj ve dolandırıcılıkla suçlanıp İsviçre’de gözaltına alınmıştı. ABD de FIFA’nın üst düzey 9 yöneticisi ile 5 spor pazarlama şirketi yöneticisine rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açmış, olaylar üzerine FIFA Başkanı Sepp Platter de istifa etmek zorunda kalmıştı.

Freemavens kaynaklı sosyal verilere göre FIFA’daki bu yolsuzluk skandalının patlak vermesinin ardından FIFA’yla ilişki olan markalara karşı olumsuz düşünceler fazlalaştı. Bu olumsuz düşüncelerden en fazla payı ise Adidas aldı.

Kaynak: Freemavens

Adidas’a karşı olumsuz düşüncelerde %32500 bir artış görünüyor. Adidas’ı %27000 ile Visa, %25500 ile Budweiser, %23700 ile Nike, %16600 ile Hyundai, %9650 ile Coca-Cola ve %4600 ile McDonald’s izliyor.

Olumsuz düşünceler arasındaki farklılıklarda ise markaların skandal hakkında verdikleri tepkiler etkili. Örneğin Visa’nın anında herhangi bir tepki vermemiş olması kendilerini ateşe attı.

Verilere göre FIFA da kendisi hakkındaki olumsuz görüşlerde %110’luk bir artış yaşıyor; fakat FIFA Başkanı Sepp Blatter’in istifasının ardından organizasyonun bu durumu telafi etme fırsatı olabilir.

Kaynak:Freemavens

 

 

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...