artwork

Feyza Dereli Fedar ve Tankut Ağdemir yorumluyor

2 sene önce

0

GittiGidiyor CMO’su Feyza Dereli Fedar ve McCann İstanbul Art Direktörü’ü Tankut Ağdemir , 111. sayımıza özel olarak ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladılar.
______________________________________________________________________________

(1) Karaca 

GittiGidiyor CMO’su Feyza Dereli Fedar

Karaca’nın çayı kendi kendine demleyen ve çay demlendiğinde konuşarak haber veren çay makinesi Çaysever Robotea’nin tanıtıldığı reklam filminde Türk milletinin çaya olan sevgisini abartılı bir şekilde gösteren insan manzaralarına yer verilmiş. Filmin başında yer alan görüntüler verilen mesajın gerçekliğini artırıyor. Bununla beraber, filmin devamında kopukluk hissi yaşamadan reklamı yapılan ürüne dair daha fazla bilgi alabilmeyi tercih ederdim. Örneğin, çay makinesinin teknolojisini ön plana çıkarmak bilgilendirici olabilir ve ürüne biraz daha fazla yer verilmesini destekleyebilirdi diye düşünüyorum.

 

McCann İstanbul Art Direktörü’ü Tankut Ağdemir

Bizim ülkemizde çay sadece bir içecek değil bir içecekten daha da fazlası… Karaca’nın bu insight ile yola çıkıp filmi günlük yaşamdan karelerle desteklemesi çok başarılı olmuş. Samimi, sıcak ve bizden bir film.

 

 

 

(2) Banvit 

GittiGidiyor CMO’su Feyza Dereli Fedar

Filmin esprili dünyası ilk etapta izleyiciye keyif veriyor. Bununla birlikte filmin süresini ben biraz uzun buldum. Daha kısa sürede aynı mesajı vermek mümkün olabilirdi. Bununla beraber, logo kullanımı ve marka entegrasyonu hem bir parça sınırlı kalmış, hem de uzun bir süre sonra izleyicinin karşısına çıkıyor. Marka mesajını alana kadar izleyiciyi kaybetme riskinin yüksek olduğunu düşünüyorum.

McCann İstanbul Art Direktörü’ü Tankut Ağdemir

Banvit yenilikçi ürünlerinin tanıtımını hayatında değişikliğe yer vermeyen insanlar üzerinden yapıyor ve yeniliğin aslında herkese iyi geleceğini vurguluyor. Filmin çıkış noktasını ne kadar iyi bulsam da hikâyenin akıcılığı konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Filmin renk tonlaması da ana fikrini destekler niteliğinde fakat Banvit ile tanışma sonrasındaki geçişler daha güçlü olabilirdi.

(3) Vestel 

GittiGidiyor CMO’su Feyza Dereli Fedar

Vestel’in internet sitesindeki ayrıcalıkların anlatıldığı film son dönemde en beğendiğim işlerden biri. Filmde tüketicinin televizyon karşısında çoklu ekran kullanımı ve reklam kuşağında internete girmesi içgörüsünden yola çıkılarak esprili bir başlangıç yapılmış. İlk anda buna atıfta bulunarak “sakın bozma” diyen Beyazıt Öztürk, izleyiciyi hızlıca yakalayıp filmi izletiyor. Reklam filmi boyunca Vestel’in internet sitesinden yapılan alışverişin ayrıcalıkları net bir şekilde aktarılmış. Bununla beraber sahnelerde logo kullanımını çok başarılı buldum. Bence film amacına çok iyi hizmet ediyor.

McCann İstanbul Art Direktörü’ü Tankut Ağdemir

Beyazıt Öztürk’ün başarılı oyunculuğundan kaynaklanan anlatım fevkalade! Satın alma sonrasındaki hizmetin önemini vurgulayan bu film ev ortamında geçtiği için de samimi bir hava yaratıyor. Anlatılmak istenenin dışında “sen işlerine vakit ayır, Vestel halleder” fikri de izleyicilere gayet güzel geçiyor.

(4) Türkiye Eczacılar Deposu 

GittiGidiyor CMO’su Feyza Dereli Fedar

Reklam kampanyası izleyiciye mesajı net bir şekilde geçiriyor. Markanın kullanımını çok yerinde buldum. Ayrıca sağladığı faydalar da net bir şekilde aktarılmış. Bir diğer taraftan, film izleyicide devamına dair ciddi bir merak uyandırıyor. Bu da kampanyayı güçlendirirken filmi daha keyifli bir hale getirmiş.

McCann İstanbul Art Direktörü’ü Tankut Ağdemir

Markanın köklü geçmişini iyi yansıtan; fikrini net anlatan, izleyiciyi geçmişe götüren kısa film tadında bir iş olmuş. Siyah beyaz sahnelerin prodüksiyon kalitesi geçmiş zamanlardan gerçek görüntüleri aratmayacak düzeyde. Filmde geçmişten bugüne geçilen plan tam da olması gerektiği gibi… Yıllardır aynı yerde sapasağlam duran iş yerinin gösterilmesi tüketiciye güven aşılıyor. Geçmiş ve bugün fikri çok fazla işlenmiş olsa da gayet temiz bir film ortaya çıkmış.

(5) Show TV

GittiGidiyor CMO’su Feyza Dereli Fedar

Show TV ile geçen 30 Yıl reklam filmi izleyiciye zamanda yolculuk yaşatıyor. Televizyon izleyicisinin hafızalarında yer eden dizilere ve karakterlere yer verilmesi nostalji hissini artırmış ve filmi daha ilgi çekici hale getirmiş. Duygusal açıdan çok etkili bir dokunuş yaptığını düşünüyorum. Show TV’nin bu zaman zarfında her kesimden haneye nasıl konuk olduğu güzel bir şekilde anlatılmış. Bence, amacına hizmet eden başarılı işlerden biri olmuş.

McCann İstanbul Art Direktörü’ü Tankut Ağdemir

Televizyon ile büyümüş biri olarak geçmişe yolculuk yaptığımız bu filmin duygusunu çok sevdim. Bazen hayatın koşuşturmasından geçmiş güzel zamanları unutabiliyoruz, bu film ile hatırlama şansı elde edebildiğimiz için mutluyum.

(6) Getir

GittiGidiyor CMO’su Feyza Dereli Fedar

Film, kuşaklar arası farklılıklar ve zaman içinde değişen ramazan sofralarına atıfta bulunurken, gençlerin yoğun cep telefonu kullanımını eleştiren dedenin dahi yeni alışveriş alışkanlıklarına adaptasyonunu keyifli bir şekilde anlatıyor. Reklam kampanyası, Getir Büyük’ün hayatımızı kolaylaştırdığı ve artık hayatımızın bir parçası olduğu mesajını net bir şekilde veriyor.

McCann İstanbul Art Direktörü’ü Tankut Ağdemir

Filmde dedenin eski ramazanlara atıfta bulunurken Getir ile birlikte şimdiki ramazanları kucaklaması çok yerinde olmuş. Eski ve yeniyi bir arada görmek, birlikte var olduğunu samimi bir dille anlatmak filmi çok eğlenceli bir hale getirmiş. Ayrıca dedenin duygu geçişleri de ayrı bir tat katmış. Özellikle pandemi döneminde evden çalışanların kurtarıcısı olan Getir, ramazanı da sahipsiz bırakmamış.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.