artwork

Fanatik Altaylı reklamcı Londra’ya terfi oldu

8 sene önce

0

Türkiye GroupM bünyesinde en son iş geliştirme direktörü olarak çalışan ve öncesinde Mindshare, Unilever ve OMD gibi kuruluşlarda görev yapan bir isim Londra’da Mediacom‘a transfer oldu. Deneyimli reklamcı Ogan Çaylayık, 1 Nisan 2015 itibariyle EMEA bölgesinde iş geliştirmeden sorumlu yönetici olarak çalışacak. Ogan’a yolculuğundan önce sorular sorduk, yanıtlarını aldık. Şimdiden yolun açık olsun diyelim.

– Yeni görevinizi anlatabilir misiniz kısaca? Yeni göreviniz hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?

Mediacom’daki yeni görevimde EMEA bölgesinde iş geliştirmekten sorumlu yönetici olarak çalışacağım. Türkiye GroupM bünyesinde yaptığım işle benzerlik gösteriyor ama bu kez daha kapsamlı bir rol. Öncelikli sorumluluğum Mediacom’un katılacağı EMEA bölgesindeki konkurlarda görev almak ve gerektirdiği takdirde o bölgedeki ülkelere destek vermek. Orada öğreneceklerimle burada biriktirdiklerimin üstüne koyacağımı bilmek heyecan verici. Heyecan olmazsa olmuyor zaten.

– En son GroupM’de business Development Director olarak çalışıyordunuz, yeni göreviniz EMEA’yı kapsıyor. Bu daha zorlayıcı mı? Yoksa hali hazırda Türkiye’de uzun yıllar görev almak sizi zorluklara karşı alıştırdı mı?

Gitme konuşması yaptığım arkadaşlarımın çoğu da aynı soruyu soruyor, zor olmayacak mı diye. İlla ki zorlukları olacaktır ama zor olacak diye korkmaktansa o çamura batmak daha iyi diye düşünüyorum. En azından denemiş olurum. Ayrıca Türkiye’de son iki yıldır bulunduğum bu pozisyon da çok kolay değildi ve bana kattıkları yadsınamaz. Bundan üç sene önce iş hayatında olaylara verdiğim tepkiler ile şu anda verdiklerim arasında fark olduğu aşikar. Bir ara Mindshare’deyken oturacak yerim yoktu, şu anda Londra’ya yerleşiyorum. En nihayetinde insan gelişerek şekil alan bir varlık. Yeter ki şans verilsin.

– İngiltere’ye gidiş sebebiniz nedir? Kariyer bağlamında mı karar verdiniz yoksa kişisel sebeplerden ötürü mü? Neden?

Ben hayatımdaki her şeyi iç içe yaşamaya çalışıyorum. İşimle hayatım arasındaki korelasyon da yüksek bu yüzden. Bu kararı verirken de sadece kariyer odaklı düşündüm dersem yalan söylemiş olurum. Senelerdir yurtdışında çalışarak yaşamak gibi bir hayalim vardı. Kasım sonunda patronum Demet İkiler’e o anki hayatımın SWOT’unu çıkarttığım, içerisinde aile, arkadaşlar, ilişkiler, para, kariyer, İstanbul, Türkiye ve hayallerimin olduğu bir sunum yaptım. Sonrasında bu noktaya geldik. Sanırım o sunum hayatımda en doğru yerde ve en doğru zamanda yaptığım iş olabilir.

– 5 yıllık kontratınız var ve bu süre bitince Türkiye’ye geri dönme planları var mı bu aşamada, yoksa kalacak mısınız?

5 yılın sonunda kanunen Londra’dan ayrılmam gerekiyor. 15 dakika sonra ne yapacağı belli olmayan bir insan olarak 5 senenin sonunda şunu yapacağım demem çok gerçekçi olmaz. Ama planımın ne olmadığını söyleyebilirim. Türkiye’ye geri dönmeyeceğim! Altay süper lige çıkarsa o süre zarfında (-ki çok zor) o zaman işin rengi değişebilir.

Senin için
Tümünü göster
Migros’a yeni müşteri deneyim stratejileri ve pazarlama iletişimi direktörü

Migros’un müşteri deneyim stratejileri ve pazarlama iletişimi direktörü Sinem Serdar...