Facebook’ta viral olmanın 5 yolu

360i Londra’nın kıdemli stratejisti Irina Kondrashova Cannes Lions’ta yaptığı konuşmada Facebook’ta viral olmanın 5 yolunu paylaştı.

Facebook, markaların ve ajansların sosyal medya planlarını temelli olarak değiştirdi. Yeni gerçeklik, ödenmiş medya icatları için bütçeler ve gerçek zamanlı düşünce yapısından doğru zamanlı düşünce yapısına geçmiş pazarlamacıların olduğu yeni bir yaklaşım gerektiriyor.

Tüketicinin dikkatini çekmek için hepimiz rekabet içindeyiz ve çoğu marka aşağıdaki temel noktaları kaçırıyor gibi görünüyor:

 

  • Hedefini tanı: Önemli olan insanlar, fan’lar değil

Yeni Facebook ortamında ilk kural etkileşimin değişmediği. Orijinal olun, insanların neyi önemsediğini ve paylaşmaya değer bulduğunu anlayarak marka deneyimleriyle ilgili kılın.

  • Birlikte planlayın: Ödenmiş medya ve kreatif için tek bir brief

Ödenmiş ve kazanılmış medya bir süre el ele çalıştılar ama organik erişimin hakimiyetiyle markalar artık tek bir entegre ödenmiş sosyal medya ve içerik stratejisiyle Facebook’ta başarılı olamazlar.

  • Uyum sağlayın: Sosyal içeriğinizi geliştirin

Kaliteli içerik hala izlenme, klik ve paylaşım çekmek için en iyi yol. Markanın sesi ve kimliğiyle uyumlu, daha kaliteli yaratıcı içerik deneyimlerine yatırım yapmak için markaların datayı ve zekayı kullanması daha önemli bir hale geliyor.

  • Bir birlik oluşturun: Size ilham veren şeyleri geliştirin

Kazanılmış medyada hala güç var. Markaya ilgi duyanları kaydetmek markayı sadece güvenilir ve anlamlı bir biçimde desteklemekle kalmaz aynı zamanda yaratıcılığına, dağıtımına ve içerik üretimine yardımcı olur.

  • Nasıl ilerlemeli?: Karışık medya modelini geliştirin

Markalar artık sosyal pazarlama stratejisine, o stratejiyi yansıtan medya stratejisini düşünmeden yatırım yapmayı karşılayamazlar. Sadece tıklamanın değil; paylaşımın, desteğin ya da yorumun değerini anlamak daha anlamlı bir ROI yaratacaktır.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.