Facebook, WhatsApp uygulamasına reklam yerleştirme planında değişikliğe gitti

Sosyal medya devi Facebook, WhatsApp uygulamasına reklam yerleştirme planında değişikliğe gitti.
The Wall Street Journal’a göre geliri tamamen reklamlara bağlı olan Facebook, WhatsApp’a reklam entegrasyonu üzerinde çalışan grubunu dağıttı.
Facebook’un 2014 yılında 19 milyar dolara satın aldığı mesajlaşma platformundan gelir elde etme yaklaşımını yeniden düşündüğü haberi geldi. 2016 yılına dek bazı bölgelerde 1$  üyelik ücreti alan Facebook, WhatsApp’ın popülaritesini reklam aracılığıyla gelir kaynağına dönüştürmeyi planlamıştı.
The Wall Street Journal’a bildirilen açıklamaya göre Facebook, reklam yerleştirme stratejisi yerine işletmelerin müşterilerle iletişim kurmasına ve bu kişileri düzenlemesine izin veren özelliklere odaklanacak.
Dünya çapında aylık yaklaşık 1,6 milyar aktif kullanıcıya sahip olan WhatsApp, gizliliği markasının önemli bir parçası haline getirdi ve insanlar birbirlerine mesaj gönderdiğinde uçtan uca şifreleme yöntemi kullanılıyor.
Uygulamanın gizlilik şartları para kazanmayı zorlaştırmakta: WhatsApp kullanıcıları, reklamların araya girmesine izin vermeden platformu uzun süredir kullanmaktalar. Gizlilik sözleşmesi gereği reklamverenlerin reklam hedeflemesine izin verecek derinlemesine kullanıcı verilerine erişimine ise izin verilmemektedir.
We Are Social’ın stratejilerden sorumlu üst yöneticisi Mobbie Nazir Campaign’e yaptığı açıklamasında WhatsApp uygulamasının reklamlar için doğru bir ortam olmadığını, insanların bu platformu arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurmak için kullandıklarını belirtiyor. “WhatsApp’ın reklamlarla ilgili niyeti ne olursa olsun, Facebook’un yatırımını telafi etmeye başlaması için hala birçok yol var – örneğin platforma ölçülü erişim, e-ticaret etkinliklerini geliştirme veya WhatsApp verilerini kullanarak diğer platformları üzerinden para kazanma olabilir.”
Bununla birlikte, Kasım 2018’de WhatsApp, yakında şirketlerin WhatsApp Status’ta reklam satın almalarına izin vereceğini doğrulamıştı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.