artwork

Facebook şeffaf reklam politikasını genişletti

5 sene önce

0

Bir süredir skandallarla gündeme gelen Facebook şeffaf reklam politikasını tüm markaların tüm reklamlarını gösterime açarak genişletti. Bazı markalar bu durumu iyi karşılamadı.

Mozilla Facebook reklamlarını durdurdu

Şu anda Facebook, Instagram ve Messenger da dahil olmak üzere tüm platformları üzerinde gösterilen reklamların tamamına erişim sağladı. Reklamı veren markanın profiline gidildiği zaman, o sırada yayında olan tüm reklamlar ve öne çıkarılan içerikler görülebilecek.

Facebook COO’su Sheryl Sandberg’in perşembe günü yaptığı açıklamaya göre politikayla ve aktivizmle ilgili reklamlar, daha fazla şeffaflık sağlanması için ayrı bir kategoride yer alacak, yedi yıl boyunca saklanacak ve kamu incelemesine açık olacak.

Markalar rahatsız

Facebook şeffaf reklam politikasıyla bazı markalarda rahatsızlığa neden oldu. Platformdaki tüm reklamların incelemeye açık olması, markaların reklam stratejilerinin rakipler tarafından incelenmesine olanak tanıyabilir.

Bununla birlikte yayıncılar ve medya şirketleri de politik reklam kurallarıyla ilgili endişeler yaşıyorlar. Yeni kuralların kendilerini politik olarak taraflı gösterebileceğini ve habercilik anlayışlarına zarar verebileceğini düşünüyorlar.

Facebook ve Twitter siyasi reklamlara yeni düzenlemeler getirdi

Facebook ve Twitter reklamların saklanmasına ve kamuyla paylaşımına yeni düzenlemeler getirdi

Twitter da katılıyor

2016 Amerika Başkanlık Seçimleri sırasında Rusya’yla bağlantılı 500 kaynağın reklam alımı yaptığı ortaya çıkınca Facebook tüm reklamlarının kaynağını kamuya açma kararı almıştı. Aynı durum Twitter ve YouTube reklam satın almalarında da görülmüştü.

Perşembe günü Twitter da reklam sahtekarlığının önüne geçmek amacıyla “reklam şeffaflık merkezi”ni kullanıma sundu. Markaların ya da siyasi kurumların platform üzerinde verdiği tüm reklamlar 7 gün süreyle incelemeyle açık olacak ve siyasi reklamlarda reklamverenin hedeflediği kitle de açık şekilde gösterilecek.

Facebook’un yeni reklam yönetmeliğiyle ilgili Sandberg, “İnsanların ne gördüklerini, buna kimlerin para verdiğini ve başka kullanıcıların ne gördüklerini bilmelerini istiyoruz” açıklamasını yapıyor. Bu durum, markaların sadece belirli hedef kitlelere gösterdikleri “dark post” modelinin işlevselliğini kaybetmesine neden olabilir.

Senin için
Tümünü göster
M&M’s şekil değiştirdi

Maya Rudolph, bildiğimiz M&M’s’leri “çikolata kaplı midye”lere dönüştürdü...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook’u günlük olarak kullanan insan sayısı 2023’ün Aralık ayında ortalama...

PepsiCo’nun yeni içeceği Starry NBA’in resmi içeceği oldu

PepsiCo’nun yeni içecek markası Starry, Kuzey Amerika’da NBA, WNBA ve...