Facebook online video reklam pazarına giriyor

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, milyarlarca dolar değerindeki online video ve televizyon reklam pazarında söz sahibi olmak için önümüzdeki Temmuz ayında video reklamlarına başlıyor.

Diğer sitelerde olduğu gibi, Facebook’taki online video reklamları da otomatik olarak profillerin Ana Sayfa kısmında açılacak. Sessiz bir şekilde oynamaya başlayacak reklam videolarını sesli bir şekilde izlemek isteyen kullanıcılar ise videonun sol kısmından reklamın sesini açabilecekler ve böylece otomatik olarak reklamı en başından izlemeye başlayabilecekler.

Financial Times’ın haberine göre, Facebook’un pazarlama portföyünde yer alan Unilever, Ford, Diageo, American Express ve Coca-Cola gibi markalar bu reklamları deneyen ilk markalar arasında olmak istiyorlar.

Diğer yandan, sitesinde yaptığı birçok değişiklikle kullanıcıların tepkisini çeken Facebook’un, online video reklamlarını profillerin ana sayfalarında oynatmasıyla yine kullanıcıların tepkisine maruz kalacağı bekleniyor. Sosyal paylaşım sitesi de yarattığı yeni gelir kaynaklarının kullanıcı deneyimlerine zarar vereceği konusunda bazı endişeler taşıyor.

Financial Times’taki diğer bilgilere göre Facebook’un, 1.000 reklam izlenme sayısı başına markalardan en az 20 dolar alması bekleniyor. Kullanıcılar, başlangıçta bir gün içinde sadece bir markanın reklamını görecekler.

Facebook’un yeni video reklamlarının günlük 1,5 milyon dolar gelir getirmesi beklenirken, bu rakamın yıl sonuna kadar günlük 4 milyon dolara çıkması bekleniyor. Hızlı bir şekilde büyümesi beklenen online video reklamlarının sosyal paylaşım sitesine toplamda 500 milyon ile 1,4 milyar dolar arasında gelir kaynağı sunması tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz hafta, Facebook ilk çeyrek gelirlerini açıklamıştı. Şirketin ilk çeyrekteki toplam gelirleri 4,1 milyar dolar olurken, mobil reklam gelirleri ise 375 milyon dolar seviyesinde yer aldı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. şener diyor

    yakın gelecekte sayfalarda reklamdan geçilmiyecek gibi geliyor bana.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.