Facebook kişisel veri gizliliğini önemsemiyor

İngiltere Information Commissioner Elizabeth Denham, Facebook kişisel veri politikasındaki tutumunu ağır bir şekilde eleştirdi.

Facebook kişisel veri gizliliğini önemsemiyor-campaigntr

“Facebook ve diğer sosyal medya platformları oy verenlerin gizliliğine karşı rahatsız edici derecede sorumsuzluk gösterdi.” diyor İngiltere Information Commissioner’in ofis müdürü (ICO).

Cambridge Analytica skandalını takiben Mayıs 2017’de veri analitiklerinin politikal amaçlar için kullanılmasıyla alakalı bir soruşturma başlatıldığında Elizabeth Denham, ICO’nun konuya dair çok fazla bir şey bilmediğini belirtti. Denham, verinin kullanımını kapsayan uygulama ilkelerinin oluşturulmasını istedi. Bunun amacı, mevcut kuralları sadeleştirmek ve kişisel bilgilerin politika için kullanılması konusunda güven yaratmaktı. ICO’nun blog’una şöyle yazdı: “Bir dönüm noktasındayız. Demokratik süreçlerimizin doğruluğuna olan güven ve inanç, sıradan bir insanın arka planda neler olup bittiğine dair oldukça az bilgisi olmasından dolayı sarsılıyor. Bu değişmeli. İnsanlar sadece doğru bir şekilde bilgilendirildikleri takdirde, kime oy verecekleri konusunda kararları gereksiz yere etkilenmemişse seçim yapabilirler.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.