Facebook global medya operasyonları için konkur sürecini başlattı

Comvergence’a göre Facebook, ID Comms tarafından yönetilecek 750 milyon dolar değerindeki medya konkuruna Mindshare ve Dentsu ajanslarının katılması bekleniyor.

Mindshare ve Dentsu ajanslarının Facebook’un tüm bağlantılı uygulamalarında (Instagram, WhatsApp ve Messenger) medya planlama ve satın almadan sorumlu olması planlanıyor.

Dentsu ve WPP konkur sürecine katılımları için henüz bir açıklama yapmadı.

En büyük global reklam platformlarından biri olmasının yanı sıra Facebook, aynı zamanda büyük bir reklamverendir. AdAge’a göre şirket, 2020’de reklam harcamalarını %43 artırarak dünyanın en büyük reklam yatırımı yapan kuruluşlarından biri haline geldi. Facebook kısa süre önce bu bütçeyi, küçük işletmelerin müşterilerine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlayan hedefli reklam desteğini kullanmaya teşvik eden bir kampanyaya ayırmıştı.

Yaratıcı tarafta Facebook, işini uygulamalara göre farklı ajanslar arasında dağıtıyor. Ogilvy, Instagram için ve Leo Burnett, Messenger için çalışıyor; Wieden + Kennedy, Facebook için yaratıcılığı düzgün bir şekilde ele alıyor; BBDO, WhatsApp’ın yaratıcı işleri üzerinde çalışıyor ve Droga5 kurumsal markanın AOR’ıdır (Agency of Record). Ayrıca Facebook kendi içinde yaratıcı bir ajansa da sahip: Creative X.

Ayrıca en büyük reklamverenler arasında bu durum ile COVID-19 salgınının ardından sık karşılaşıldığı dikkatleri çekiyor.

Coca-Cola, ajans kadrosunu düzene koymak amacıyla 4 milyar dolarlık kreatif ajans ve medya ajansını geçen yılın sonlarında; Unilever ise bir ay sonra global medya ajansı kadrosunu yeniden gözden geçirme kararı almıştı.

Dünya pandemiden çıkarken markalar ajans modellerini yeniden gözden geçiriyor ve 2021’i iş dünyasında önemli ajans değişikliklerinin yaşandığı bir yıl haline getiriyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.