Facebook deepfake ve manipülasyon politikalarını güncelliyor

Son dönemde adından sıkça söz ettiren deepfake videolar yani bir kişiyi mevcut bir görüntüde yapay sinir ağları kullanarak onu başka birinin benzerliğiyle değiştiren yalan yanlış görüntüler bütünü gibi manipülatif içerikler artık Facebook’ta yer alamayacak.

Facebook’un özellikle ABD’de yaklaşmanta olan başkanlık seçimleriyle birlikte deepfake içeriklerle ilgili harekete geçmesi tesadüf değil. Dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan platform içerisindeki manipülatif içerikler insanların karar verme mekanizmalarına direkt olarak etki etmekte.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, yapay zekâ ya da makine öğrenimi algoritmalarınca oluşturulan ya da insanları yanlış yönlendirebilecek şekilde düzenlenen içeriklerin kaldırılmasına başlandığı belirtildi. Platformun bu kararı parodi ya da hiciv amaçlı ve kurgusu değiştirilen içerikleri kapsamayacak. Seçmene baskı yapma, nefret söylemi gibi standartlarımızı ihlal eden içerikler, deepfake olsun ya da olmasın Facebook’tan kaldırılacak.

Facebook’un deepfake yasağı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin değiştirilmiş videosunun geçtiğimiz yaz sosyal medyada viral olmasının ardından geldi. Söz konusu video Facebook’ta geniş kitlelere ulaşmış, Facebook ise topluluk kurallarını ihlal etmediği gerekçesiyle videoyu kaldırmayı reddetmişti. Anlaşılan o ki Facebook’un yeni kararı, Pelosi’nin değiştirilmiş videosu gibi içerikleri kapsamayacak. Zira Pelosi videosu da yapay zekâ tarafından üretilmemişti.

Pelosi videosu kapsamında eleştirilenler arasında yer alan bir diğer platform olan Twitter da deepfake düzenlemesine başlamış ve kullanıcılardan geribildirim talebinde bulunmuştu.

Facebook Küresel politika yönetimi başkan yardımcısı Monika Bickert, yeni politikaları Pazartesi günü geç saatlerde bir Newsroom yayınında özetledi. “Yaklaşımımızın yapay zeka tarafından üretilen içeriği ve sahte hesaplar gibi aldatıcı davranışları araştırmaktan akademi, hükümet ve endüstri ile ortaklık kurmaya, bu çabaların arkasındaki insanları teşhir etmeye kadar birçok bileşeni var” diye yazdı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.