Facebook’un göstermek istemediği reklam

Mayıs ayında başlayacak Eden Projesi Sergisi için hazırlanan sanatsal reklamın yayınlanma talebi, “çok fazla seksüel” olduğu gerekçesiyle Facebook tarafından reddedildi.

Şirket, sanatçı Rebecca Harris’in çalışmasını, görsel’in “oyuncaklar, videolar ya da seksüel gelişim ürünleri içeren yetişkin ürünleri ve hizmetleri” barındırması nedeniyle şirketin reklam politikasına ters düştüğü gerekçesiyle desteklemedi.

Harris’in bu konudaki yorumu, “Hala şoktayım. 2 saattir söyleyecek kelime bulamıyorum. Bu görsel, seksüel olabilecek en son şey, o sadece bir vücut formu” şeklinde oldu.

İnsan büyüklüğünde, kumaşa işlenmiş ve duvara asılı duran “Symbiosis” adlı çalışma, “Invisible You: The Human Microbiome” isimli Eden Projesi Sergisinde yer alacak. Harris bu çalışma için, UCL’den mikrobiyoloji profesörleriyle beraber çalıştı.

Facebook’un görseli yayınlamaması konusunda verdiği cevap şu şekildeoldu: “Reklamınız reddedildi çünkü görsel bizim şartlarımıza uygun değil. Reklamlarda aşırı seksüel görseller kullanılmamalı, çıplaklık içermemeli, cildin geniş bir gölümünü ya da cilt kıvrımlarını göstermemeli ya da vücudun spesifik bir bölümüne çok fazla odaklanmamalıdır. Benzer şey sayfanızda yer alan diğer görseller için de geçerli.”

 

Eden Projesi sözcüsü ise, “Rebecca’nın çalışması yeni Eden Projesi Sergisinin bir parçası. Bu sergide vücudumuzun içinde ya da üstünde yaşayan yararlı mikroorganizmaların hayranlıkverici dünyası göz önüne konacak. Rebecca’nın çalışmasının bu sergide yer alacak olmasından ve bu parlayan tartışmadan da memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Facebook’un sözcüsü ise bireysel konular hakkında yorum yapmadıklarını bildirdi.

 

Kaynak: Independent

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.