Ex Machina gibi olmaya henüz vakit var

Dünyanın sayılı etkinliklerinden olan Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali‘nden bildirmeye devam ediyoruz. Günün çok konuşulan oturumlarından birine imza atanlar arasında Google‘ın çatı kuruluşu Alphabet‘in Yönetici Başkanı Eric Schmidt de vardı.

IPG Mediabrands‘in üstlendiği oturumda Schmidt ve Pennsylvania Üniversitesi‘nde görevli Profesör Doktor Jonah Berger‘e soruları New York Times Company CEO ve Başkanı Mark Thompson sordu. IPG Mediabrands ile birlikte yaptığı araştırmanın detaylarını veren Berger, günümüzde dinamik markaların hızla yükselişe geçtiğini ve dinamik markaların gelirlerinin artış trendinde olduğuna dair bir izlenim elde ettiklerini söyledi. Belirli parametreler merkeze alınarak hazırlanan listenin ilk beş sırasında Google, Amazon, Samsung, Nike ve Intel yer aldı.

Birinci sırada yer alan Google’dan sorumlu Eric Schmidt ise oturumda şunları söyledi:

– Biz teknoloji şirketlerinin hızlı büyüyüp daha sonra zarara geçeceğini biliyorduk. Büyük şirketler bir süre sonra hobi olarak yeni girişimler yapıyor ve gerçekten inovatif start-up’ları kaçırıyorlar. Biz böyle olmak istemiyoruz, kendi yolumuzu çiziyoruz.

– Bünyemizde reklamveren ve markaya büyük katkılar sağlayan 6-7 işletme bulunuyor. 

– Cannes’da YouTube platformuna ağırlık vermek ve YouTube 360 hizmetimizi öne çıkarmak istiyoruz.

– Videoyla yapılabileceklerin henüz başındayız. Yapay zekanın ve öğrenme teknolojisinin gelişmesiyle birlikte daha interaktif ve daha içine alan bir deneyim olacak.

– Biz kullanıcı odaklı bir işletmeyiz ve onlar ne kadar mutluysa biz de o kadar başarılıyız.

– Reklamverenlerin bizim kitlemizi tanıması gerek. 20 yaşlarında, mobil, dikkat süresi kısa ve marka bağlılığı olmayan bir kitle. Bu kitle oturup geleneksel yöntemlerle video izlemeyecek.

Günümüzde viral kedi videosu hala işe yarıyor ama YouTube 360 etkili bir biçimde kullanılabilirse bunun geri dönüşü çok fazla olur. Doğru kullanan ilk kurumlar bunun karşılığını alacaktır.

– YouTube yıldızlarının hepsi yetenekli ama onlar önceki nesildeki yıldızlara göre hayranlarıyla direkt etkileşime giriyorlar, tweet atıyorlar, sorulara yanıt veriyorlar. İnteraktif olmaları insanları etkiliyor ve işte bu yaklaşım özgünlük demektir.

– Ex Machina filmini izledim ve beğendim ama henüz işlerin o raddeye geleceğini sanmıyorum.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.