artwork

Evlerimiz Gibi Şehirlerimiz de Temizken Güzel!

2 sene önce

0

Cif 2020 ylında başlattığı Temizken Güzel projesiyle çevreye karşı aldığı sorumluluk ve oluşturduğu bilinç ile öne çıkıyor. Evlerdeki güzelliği şehirlere de getirmeyi hedefleyen marka, İstanbul ile başladığı projenin detaylarını anlatıyor.

Mutluluk güzel olanı görebilmektir. Yaşadığımız her olayda, iletişim kurduğumuz her kişide, yaptığımız her işte ve adım attığımız her mekânda…  Güzel olanı görüp, elde ettiğimiz farkındalıkla çevremize dokunmaya başladığımızda ise değişimin o muhteşem ışığını yakmış oluyoruz. 

İnsanların yaşamında pozitif etki yaratmak için değişime öncü olan markaları da unutmamak gerekiyor. Temiz ve bakımlı alanların insanlar üzerinde yarattığı olumlu duygulardan hareketle, 2020 yılında Temizken Güzel projesini başlatan Cif, temizlik ve bakımla evlerde yarattığı güzelliği şehirlere taşıyor. Mutluluğu yaşadığımız evlerden şehirlere getiren Cif; elde ettiği sayısız ödül ve insanların yaşamında yarattığı önemli farkındalıklar ile anlamlı bir değişime öncülük ediyor. 

Temiz evlerin yarattığı pozitif duyguları ve mutluluğu yaşadığımız şehirlere taşımak ve bu konuda insanlara ilham vermek için 2020 yılında keyifli ve heyecanlı bir yolculuğa çıktık. Çalışmalarımıza da milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan, eşsiz konumu, tarihi ve kültürüyle herkesi kendine hayran bırakan İstanbul’dan başladık. İki kıtayı bir araya getiren, tüm dünya için büyük değer taşıyan İstanbul Boğazı’nın yüzey atıklarından arındırılarak güzel bir görünüme kavuşması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi ile iş birliği gerçekleştirdik.

Öncelikle; Kadıköy, Eminönü ve Karaköy sahillerinde uzmanlar tarafından seçilen alanlara yüzey atığı toplayacak 20 adet Cif Çöpkapar yerleştirdik. İstanbul Boğazı’nın akıntı, dalga ve atık yapısı gibi koşullarını da dikkate alarak, İBB iş birliğiyle üretilen Çöpkapar’lar ile günde 15 kilograma kadar atık toplanabiliyor. Çöpkapar’ların deniz yüzeyinde oluşan müsilajları da yakalayabildiklerini fark ettik ve Cif Çöpkapar filtrelerini yeniledik. 5 yeni Cif Çöpkapar’ı da daha erken bir tarihte Marmara Denizi’ne yerleştirerek müsilajla mücadeleye katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Çöpkaparlar’ımızın şimdiye kadar topladığı 16,5 ton atıkla 678,70 kg sera gazı, 95580,54 kWh enerji, 38,07 m³ depolama alanı tasarrufu sağladık. Bir yıl içerisinde toplam 110 ton atığın toplanıp geri dönüştürülmesini hedefliyoruz çünkü şehirlerimizin ‘Temizken Güzel’ olduğunu biliyoruz.

Ayrıca her gün yaklaşık 200.000 kişi tarafından kullanılan Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’nda iyileştirme ve yenileme çalışmaları ile yolcuların yaşadıkları seyahat deneyiminin güzelleşmesini hedefliyoruz.

Yaşadığımız alanların bakımında hepimizin rolü var!

Cif Pazarlama Müdürü Natali Kasap, Temizken Güzel projesi ile Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Şehirler” hedefine katkı sağlamaya odaklandıklarını belirtiyor. Aynı zamanda sokakların, mahallelerin ve şehirlerin temizlik ve bakımında herkesin bir rolü olduğuna dikkat çekerek şehir sakinlerini de bu anlamlı göreve katılmaya davet ediyor. Temizken Güzel (temizkenguzel.com) web sitesi üzerinden şehri koruma sözü veren her 100.000 imza için bir yeni Cif Çöpkapar yerleştireceklerini belirtiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Doğa Rutkay, Müge Boz, Meriç Aral, Barış Falay, Engin Hepileri, Öykü Karayel, Aslıhan Gürbüz, Hazal Kaya, Ezo Sunal, Ayşe Tolga, Danilo Zanna, Saffet Emre Tonguç gibi isimler de paylaşımda bulunarak şehri koruma sözü verenler arasında yer alıyor. 

Türkiye’nin pandemi standartlarına uygun ilk açık hava parkı

Cif Pazarlama Müdürü Natali Kasap; proje kapsamında Türkiye’nin pandemi standartlarına uygun ilk açık hava parkı olan Kadıköy Cif Parkı’nın inşa edildiğine de değiniyor. Bölgenin ulaşım yoğunluğunda konuklarını Boğaz’ın eşsiz manzarasıyla ağırlayan parkın yapımında geri dönüştürülmüş ve doğa dostu malzemeler bulunuyor.  Kadıköy Cif Parkı’ndan günde 200.000 kişi fayda sağlıyor.

Natali Kasap, yoldan geçen araçların sebep olduğu hava kirliliğine karşı kendini ve havayı temizleyen boya ile duvarların renklendirildiğini anlatıyor. Yaya trafiğini rahatlatmak için zemin bilgilendirme ve yönlendirme sistemi ve yeşil bitkiler eklenenler arasında. Cif Çöpkapar’ların İstanbul Boğazı’ndan topladığı atıklar da denizlerdeki kirliliğe yönelik bilinci artırmak amacıyla Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’nda sergileniyor. Projenin dikkat çeken bir diğer özelliği ise; İstanbul’da her gün 165 bin kişinin kullandığı Eminönü ve Karaköy yaya alt geçitlerinin yenilenerek resim sergisine dönüştürülmesi. Alt geçitlerin yeni görüntüsü, sabah güne başlarken ya da akşam eve dönerken bu alt geçitleri kullananların hayatına olumlu bir dokunuş yapıyor.

Temizlikten gelen mutluluk

Yapılan araştırmalar, temizlikten gelen mutluluğu gözler önüne seriyor. İnsanların %89’unun proje kapsamında yapılan değişiklikleri fark ettiğini ve %97’si üzerinde olumlu etki yarattığını gösteriyor. Ayrıca ziyaretçiler Kadıköy Cif Parkı’nı çok beğendiklerini ve parktan çok keyif aldıklarını ifade ediyor. %98’lik bir kesim ise yaya alt geçitlerinde yapılan çalışmalar sayesinde ortamın daha temiz göründüğünü ve alt geçitleri kullanırken kendilerini daha rahat, huzurlu, mutlu ve güvende hissettiklerini ifade ediyor.

 

Cif Temizken Güzel Projesi’ne Dünya Çapında Ödül

Cif’in 2020 yılında hayata geçirdiği bu anlamlı proje, elde ettiği başarıları yerel ve küresel ölçekte sayısız ödülle taçlandırdı. Temizken Güzel projesine bir ödül de Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nden (IPRA) geldi. Cif, Temizken Güzel projesiyle IPRA 2021 Altın Küre Ödülleri’nde “Ülke / Bölge / Şehir Odaklı Kampanyalar” kategorisinin kazananı oldu.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
MoneyPay: Migros’tan hayatı kolaylaştıran uygulama

Migros, perakende satış tecrübesini finans dünyasıyla buluşturduğu MoneyPay ile finans...