Esporun geleceği çok parlak

İlklerin kulübü olarak, 2015 yılında yine bir ilki gerçekleştirerek dünyada espora yatırım yapan ilk geleneksel spor kulübü olduk. Espora yatırım yaparkenki temel amacımız da sosyal medya kanallarını aktif kullanarak futbol, basketbol gibi geleneksel spor branşlarını takip etmeyen yeni nesli etkilemek, onların kalbinde BJK sevgisi oluşturmaktı. Bununla beraber ikinci temel amacımız da yurt dışında yapacağımız çalışmalar ile Beşiktaş ismini daha önce duymamış yurt dışındaki spor ve espor fanlarına duyurmaktı. Çünkü esporda doğru yatırım ve organizasyon ile yurt dışında başarı sağlamak futbola göre daha mümkün. Aradan geçen 6 yılda da bu ana amaçlarımızdan vazgeçmeyerek hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok başarı sağladık. Bunlardan daha önemlisi de sosyal medya kanallarımızı aktif kullanarak birçok gence ulaştık. Şu anda Instagram’da en çok takipçisi olan espor takımı olmamız da yaptığımız faaliyetlerin taraftarlar gözünde de ne denli değerli olduğunun göstergesidir.

Takımları oluştururken öncelikle takımın iyi bir kimyası olmasına dikkat ediyoruz; birbirleri ile iyi anlaşabilmeleri çok önemli, aynı evin içinde yaşadıkları için birbirleriyle uyumlu olmaları da… Bunların dışında oyuncuların geçmiş takımları da bizler için mühim. Tecrübe sahibi oyuncular, ligde takımları daha avantajlı hale getirebiliyor ama bu demek değil ki hep tecrübeli oyuncular alıyoruz. Akademi takımımızda daha önce hiçbir takımda oynamamış, kendi seçtiğimiz oyunculara da yer verdiğimiz oldu ve bu yöntemden çok iyi verim aldık. 

İyi bir esporcuda olması gereken en önemli kriter bence motivasyon. Oyunlarda çok fazla hata yapabiliyor oyuncular ve bu hataları unutmayıp kafaya takarlarsa oyundan çok çabuk düşüyorlar, bu yüzden de oyuna olan odaklarını kaybediyorlar. Sağlam bir zihin yapısına sahip oyuncular ise bu konuda hiç sıkıntı yaşamıyor, hata yapsalar bile olumlu yönünden bakmaya çalışıp oyunlarına devam ediyorlar. Ayrıca düzenli ve çalışkan olmak da bence çok önemli. Her yerde olduğu gibi esporda da ne kadar çok çalışırsan o kadar çok meyvesini alabilirsin.

Oyuncular arasında çok büyük farklar olduğunu düşünmüyorum; yabancı takımlarda oynayıp bu sene düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na gidecek 3 Türk oyuncumuz var, birisi bizim eski oyuncumuz. Fakat imkanlar tabii ki orada çok daha iyi, çok fazla sponsorluk gelirleri var, büyük yatırımlar yapıyor yabancı ülkeler, bu sayede onlar bizden daha hızlı gelişiyor diyebiliriz. 

Şu anda Türkiye’de özellikle pandemi nedeniyle oyuna yönelen insanların sayısının artmasıyla da espor, zirvesini gerçekleştirmiş olabilir. Dünya genelindeki yerine bakıldığında Türkiye için biraz geç kalınmış yatırımlar olduğu aşikâr. Fakat son zamanlarda Türkiye’de de esporun çok geliştiğini düşünüyorum. Artık sadece oyuncu ve izleyici olarak değerlendirilmiyor, arkasında çok büyük yatırımlar ve yatırımcılar söz konusu. Geçen aylarda Beşiktaş Esports olarak Kocaeli Belediyesi iş birliğinde bir PUBGM turnuvasına katıldık. Hemen hemen her espor kulübünün irili ufaklı sponsorları mevcut, çoğu da adını herkesin bildiği büyük şirketler. Bunları ve kendi deneyimlerimi göz önüne alarak söyleyebilirim ki Türkiye’de espor gelişimi emin adımlarla ilerliyor ve geleceğini oldukça parlak görüyorum.

Burada sizin vasıtanızla bizleri destekleyen taraftarlarımıza ve bizlere destek olan değerli sponsorlarımıza ve iş ortaklarımıza (Türkiye İş Bankası Maximum Kart, Türkiye’nin en büyük oyuncu ekipman firması Rampage, ülkemizin önemli epin firmalarından BursaGB, CarrefourSA, uluslararası canlı yayın platformu Nimo TV ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor) şükranlarımızı sunarız. Çünkü onların desteği olmadan espor yatırımlarımızı sürdürülebilir bir şekilde yapmamız zor olurdu. Tüm espor severlerin ve izleyenlerin bizleri ve tüm espor camiasını severek takip ettiğini biliyorum, takip etmeye devam etsinler, özellikle Beşiktaş Espor tarafı için daha güzel günler bizleri bekliyor.

Mahmut Emin Öncel

Beşiktaş Esports Genel Menajeri

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.