Esporcularla bağımızı güçlendirdik

Esporu, dijitalleşmenin hayatımıza getirdiği en dikkat çeken yeniliklerden birisi olarak görüyor, teknoloji ve inovatif düşüncenin etkili olduğu bir nevi dijital eğlence ve içerik olarak tanımlıyoruz.

Dijital eğlence ve içerik pazarlaması anlamında espor tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükselişini sadece oyuncuları ile değil aynı zamanda izleyici kitlesiyle de yeni bir medya tüketimi ve yeni nesil bir ekonomi olarak gelişimini devam ettiriyor.  

İş Bankası olarak, biz de dijital dönüşüm faaliyetlerinin altında ele aldığımız espor alanına 2017 yılından beri kesintisiz olarak yatırım yapmaktayız. 

Espor alanındaki yatırımlarımıza League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde mücadele eden Beşiktaş, 1907 Fenerbahçe Derneği ve Galatasaray takımlarına Maximum Kart markası altında sponsorluk desteği ile başladık. 

2021 yılında söz konusu ulusal spor kulüplerin Valorant, FIFA, PUBG, APEX, NBA2K gibi oyunlarına ait espor takımlarına da sponsor olarak desteğimizi genişlettik.   

Espor alanında verdiğimiz destek, 2017 ve 2019 League of Legends oyunu Türkiye Şampiyonluk Ligi Büyük Final etkinlikleri, 2017 GameX, 2019 TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası final etkinliği, 2020 Gaming İstanbul Oyun Fuarı sponsorlukları ve 2020 League of Legends oyunu Türkiye Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi ödeme sistemleri sponsorluğu ile etkinlikler ve lig tarafında devam etti.  

Takım ve ekinliklere özel desteklerimizin yanı sıra Maximum Gaming markası ile yönettiğimiz sosyal medya platformlarımızda yer verdiğimiz özgün içeriklerle kendi topluluğumuzu oluşturduk. 

Bu çalışmalarımız neticesinde ve dijital iş birliği kurduğumuz ekosistem paydaşlarımızdan öğrendiklerimiz paralelinde sadece oyunseverlere özel, oyun ve günlük sosyal hayatlarındaki diğer deneyimlerini tamamlayan ürünlerimizi de hayata geçirdik.

Maximum Mobil uygulaması içerisinde oyun kodlarının satın alınabileceği Dijital Kod Market, esporcu ve tüm dijital oyunlar ile ilgilenen kitleye özel olarak tasarlanmış Maximum Gaming markalı ön ödemeli kartımız ve ayrıca Maximum Gaming Kart’ın Fenerbahçe taraftar kart versiyonu, esporcuların günlük deneyimlerinin bir parçası olarak hizmete sunduğumuz ürünlerimiz oldu. Bunlara diğer sponsor olduğumuz takımlara ait ortak logolu Maximum Gaming Kartları ekleme yönünde de çalışmalarımız devam ediyor.

COVID-19 pandemisi ile büyüme hızı artan oyun ekosisteminde, genişleyen kitlenin ihtiyaçlarını izleyerek çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Evlerde geçen zamanın artmasıyla birlikte Türkiye’deki oyuncu sayısı 36 milyonu* geçti. Dijital oyunlara ve espora ilgisi artan bu kitlenin içerisinde X kuşağının da yer aldığını görüyoruz. Biz de Maximum Gaming markamızın kapsayıcılığını bu yönde genişletiyoruz. 

Bankamızın dijital bankacılık vizyonu ve yeni müşteri kazanımı hedeflerimiz içinde önem verdiğimiz genç kitleyle temasımızı artırmak, bu ilgi alanına tutku ile bağlı, tüketim ihtiyaçlarına paralel çözümlerle yanında olacak markalara duyarlı olan kitlelere değmek adına değer gördüğümüz espor alanındaki pazarlama ve iletişim faaliyetlerimizi önümüzdeki yıllarda da artırarak devam edeceğiz.

Tüm etkinlik ve takım sponsorluklarımız sayesinde, bu alana verdiğimiz desteği hisseden genç kitle ile sıcak ve samimi bir iletişim kurduğumuzu düşünüyoruz. Onlara 2017’de yeni bir alt marka olan Maximum Gaming markası altında kurduğumuz sosyal medya platformları üzerinden sunduğumuz özel içerikler ve ana sponsoru olduğumuz espor takımlarına ve oyuncularına dair başka platformlarda bulamayacakları özgün içeriklerle temas etme fırsatı yakalıyoruz.  

Pazarama uygulaması içerisinde yer alan Dijital Kod Market’te Riot Points, Steam Cüzdan kodu, Zula gibi oyun kodlarının satışlarına aracılık ediyoruz. Hedef kitlenin içgörü ve tüketim alışkanlıkları paralelinde, esporculara özel, seçili e-ticaret sitelerinde ve Dijital Kod Market’te sürekli GamingPuan kazandıran ve kazanılan puanların tekrar DKM’de ve Maximum Mobilden verilecek Yemeksepeti siparişlerinde kullanımını sağlayan bir ön ödemeli kart ürünü olan Maximum Gaming Kart’ı hizmete sunduk. Bu çözümler sayesinde esporcular ile olan bağımızı daha da güçlendirerek, Türkiye’deki espor ekosistemini büyütmeyi amaçlıyoruz.

Sosyal medya platformlarımızda 100.000’e yakın takipçimizle etkileşim içerisindeyiz. Hedef kitlemize doğrudan erişebilmek, onların sevdiği ve bildiği bir marka olma amacıyla sosyal medyada Maximum Gaming platformunu oluşturup genç, dinamik ve trendleri takip eden bir sosyal medya hesabı olarak espor severlerin karşısına çıktık. Onlarla oyunlar, etkinlikler hakkında konuşuyoruz, sponsor olduğumuz espor takımları ve oyuncuları ile bir araya gelmelerini mümkün kılıyoruz. 

Mehmet Tuğtan

Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.