artwork

Eski lastikleri petrole dönüştüren Norveç şirketi

2 ay önce

0

Otomobiller için üretilen lastiklerin sınırlı bir kullanım ömrü var. Lastikler, ömürleri bittikten sonrasında ise aşırı israfa katkıda bulunmakta. Bir otomobil lastiği ortalama olarak yalnızca 20.000 ila 40.000 mil arasında dayanabiliyor. Bu sayı düşünüldüğünden de fazla bir atık ortaya çıkarıyor. Ömrü biten lastik sayısının bu yılın sonuna kadar yılda beş milyara çıkağı ön görülüyor.

Norveçli bir atık lastik geri dönüşüm şirketi olan Wastefront ve İsveçli Hulteberg Chemistry & Engineering firması, kullanılmış lastikleri petrole çevirerek atık lastik sorununu çözmek ve daha sürdürülebilir bir dünya için iş birliği yapıyor. Ortaklık, Eureka Eurostars’tan 2,04 milyon ABD doları hibe aldı.

Wastefront’a göre para, Hyfuel olarak bilinen bir petrol arıtma planına gidecek. Bu proje, ömrünü tamamlamış lastiklerden çıkarılan piroliz yağını saflaştırmak için bir katalizör görevi gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Piroliz beslemesinin ön arıtımı, Hyfuel’in piroliz yağının dizel yakıtın yerini almasına izin veriyor. Gazı oluşturmak için yüksek sıcaklıklar gerektirmediğinden, süreç aynı zamanda enerji tüketimi ve karbon emisyonlarında da daha düşük hale geliyor.

Ayrıca, Wastefront’un amacı yalnızca yakıt değil. Şirket yakın zamanda İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi ile eski tekerleklerden karbon elde etmenin yeni yöntemlerini araştırmak için ortaklık kurdu. Tedarik edilen malzeme yıkanacak, öğütülecek ve gelecekteki kauçuk üretiminde kullanılmak üzere doğal kauçuk için takviye veya plastikler için dolgu maddesi olarak kullanılacaktır.

Toplamda, bu süreç üretilen her lastik için emisyonların 2025 yılına kadar %80 oranında azaltılmasına yardımcı olacaktır.

 

Senin için
Tümünü göster
Disney ve Visa iş birliği yapıyor

Disney’in Visa ile iş birliği, kart sahiplerini Disney’in büyüsüne katılmaya...

Merkeziyetsiz Metaverse Deneyim Alanı: Otokoç Metazone

Türkiye’nin en büyük merkeziyetsiz Metaverse deneyim alanı Otokoç Metazone yeni...

Toyota CEO’su görevi bırakıyor

Toyota Motor Corp. Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Akio Toyoda’nın...