Eşitiz, çünkü engellilerin sorunları da aynı

Hayat bize limon sunduğunda limonata yapmak yerine küfür etmeyi tercih edebiliyoruz. Günlük dertler söz konusu olduğunda hepimiz eşitiz, çünkü engellilerin sorunları da aynı. Evet, onların da çamaşır makinesinden çıkan tüm çamaşırlar araya karışmış bir kırmızı çorap nedeniyle pembe olabiliyor ve onlar da giydileri elbiseyle pişti olunca sinirleniyor. Diğer farklara çok da takılmamak lazım.

Pro Infirmis’in yeni reklam filminde engellilerin sorunları farklı ve bir o kadar da sıradan bir şekilde ele alınıyor.

İsviçreli engelli hakları örgütü Pro Infirmis, bu konuya dikkat çeken ve kişiler arasındaki farklar yerine benzerlikleri ortaya koyan bir reklam filmi yayınladı. Filmde herkesin yaşadığı günlük, sıradan, can sıkıcı sorunlar ele alınıyor. Önemli bir sunum yaparken dişinizde yeşil bir şey olduğunu fark etmeniz, kulaklık kablonuzun asla açılmayacak şekilde karışması veya cips paketinin yırtılması herkesin başına gelebilir. Bir içecek otomatı bozuk parayı kabul etmediğinde yaşanan sinir bozukluğunun kolların uzunluğuyla hiç ilgisi yok. Kim böyle bir durumda küfür etmez ki?

Bir önceki reklam çalışmasında Pro Infirmis daha duygusal bir ton benimsemiş, cansız mankenleri fiziksel engelli kişileri yansıtacak şekilde yeniden tasarlamıştı. Bu filmde ise Harry Belafonte’nin 1957 tarihli parçası “Jump Down, Spin Around” eşliğinde eğlenceli, hareketli bir stil yakalanıyor. Yves Bollag’ın yapımcılığını üstlendiği reklam filmi Stories AG imzası taşıyor ve hepimizin eşit olduğu mesajını veriyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.