artwork

Engin Kafadar: “Deliye her gün bayram”

5 sene önce

0

Engin Kafadar’a “Markalar özel günlerde hayata geçirdikleri kampanyalarda yer verdikleri değerleri kurumsal hikayelerinde ne kadar sahipleniyor? Özel gün iletişimleri sadece birer reklam kampanyası mı yoksa kurumsal bir değeri mi temsil ediyor?” diye sorduk, görüşlerini aldık.

Son dönemlerde markaların dönemsel iletişimleri, özel günlerde bir selam edip o gün içinde izlenme, paylaşılma, beğenilme sayılarına bakıp “Ne iyi yaptık”lar ile geçen günler oldu.

Tüm markalar her özel günde iletişim yapma ihtiyacı duymaya başladı çünkü özel günlerde iletişim kurmak bir moda oldu. “O yaptı, bak ne kadar çok beğeni aldı, ben de yapayım” durumu olunca, “Bu kadar bütçemiz var ama bu kadar etki bekliyoruz” durumu olunca…

O günlerin de bazen suyu çıkıyor. Suyu çıkıyor dedim çünkü hiçbir anlamı olmayan çalışmalar da o gün ortaya çıkıp yok oluyorlar.

“Neden bazı konular her gün hayatın bir parçası olmak yerine sadece bir gün ele alınıyor?” sorusunun cevabını insanlığa sormak gerek. İnsanın bazı değerlerini sadece bir gün kutlaması anlamsız. Hatta bazı günlerin yaratıcıları onları başka bir anlam için yarattığı halde bizler bu günlerde anlamı yitiriyoruz.

Tabii ki değerli mesajlar, büyük emekler var. Yok dersek emeğe saygısızlık olur. Bunların etkisi de oluyor ama çok az olduğuna inanıyorum. Günümüzde özel günlerin değerini anlatmak kadar eğitim de şart. Neyin eğitimi? “Saygının, insanın insana göstereceği değerlerin” eğitimi.

Markaların özel gün iletişimlerinde savundukları değerleri kurumsal duruşlarıyla da desteklemesi gerekir tutarlılık adına. Gezi Parkı’nın karşısındaki Divan Otel o gece kapılarını açmasaydı, yıllarca yaptığı özel gün iletişimleri boşa giderdi.

Engin Kafadar’ın aklında en çok kalan örnek:

Koç Holding. Yıllardır aynı zamanda, aynı değerlere sahip çıkması nedeniyle. Bunun dışında özel günler hatırlanmaz, yaşanır ve biter. Şu anki hayat gibi. Onun için bu günler de çoğaldı. :) “Hatırlayamadım” desem olur mu?

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...