Enflasyon hakkında konuşmamız gerekiyor

Enflasyon, tedarik zinciri üzerindeki etkisini artırdıkça ve fiyat artışları tüketici harcama gücünü sarstıkça, müşteriler için işin doğası değişmelidir.

Geçenlerde bir pazarlama müdürü bana: “Her gün bütün günümü, buradaki insanlara aynı getiriyi %6 daha fazla maliyetle almanın neden şu anda iyi bir şey olduğunu açıklamakla geçiriyorum.” dedi.

Bu çok yaygın bir konuşma çünkü müşterilerimiz daha önce tanık olmadığımız bir baskı altında – artan girdi maliyetlerini kontrol etmede kendi rollerini oynamaları isteniyor. Benim tepkimse şöyle oldu: “%6’da media mix’e güvenirim.”

Heineken’in CEO’su Dolf van den Brink’in görüşü, bunu anlatıyor. Financial Times’a verdiği demeçte: “Bu tür bir enflasyonla başa çıkabilecek bir model yok. Dolayısıyla tüm bu fiyat artışlarının hacimler üzerindeki etkisinin ne olacağını kimse tahmin edemiyor.” dedi. Bu sadece yükselen fiyatların zorlaması değil, artışların ne zaman durulacağı konusundaki belirsizliktir.

İngiltere’de ocak ayı enflasyonunun 30 yılın en yüksek seviyesinde olmasıyla, geçiş ortamını çoktan geride bıraktık ve öngörülemeyen bir enflasyonist bekleyiş içine girdik. Bahse girerim bu, şu anda tüm ajans liderleri için keşfedilmemiş bir alan. Müşteriler için maliyetleri kontrol etme ihtiyacı her zaman olmuştur ancak bu tür sabit fiyat artışlarının olduğu bir ortamda asla.

Yaşam maliyeti hızla yükselirken tüketici nasıl tepki verecek? Şu anda bilmiyoruz. Karşılaştırılabilir bir durum olmayalı çok uzun zaman oldu. 

Her müşteri, diyalog dinamiğini değiştiriyor. Yeni iş piyasasına doğru yaklaşan bir tereddüt seziyorum; bu hareket zamanı mı, yoksa kilitlenip ticari koşullarınızdan daha uzun bir süre emin olma zamanı mı? Geçen yılki zorluk, seçeneklerle dolu bir pazarda yetenek mücadelesiydi. Bu yıl, artan maliyetlerin etkisini bastırmak gerekiyor.

Her zaman olduğu gibi, en hızlı adapte olan müşteriler kazanır. Biraz enflasyon, canlı talebin bir işareti olabilir, çok fazlası seçeneklerinizi yeniden değerlendirmenize yol açabilir. Bu tam olarak AV (audio visual) pazarında sürmekte olan dinamiktir. Doğrusal görüntüleme alışkanlıkları düşüş eğilimini sürdürürken birçok yeni dijital katılımcı, hızlanan büyümenin kanıtlanmış etkisi nedeniyle AV’ye yöneliyor.

Ekonometrik olarak gerekli TVR (TV Ratingi) düzeyine göre konum alan müşteriler, farklı bir şey denemeye hiç bu kadar istekli olmamıştı.

Diğer büyük uyarlama, İngiltere genelinde ve sınırlar ötesinde bir yetenek tabanını benimsemektir. Yeni iş birliği modellerini test eden ajanslar, maliyeti yönetirken kaliteyi koruma şansı en yüksek olan ajanslardır. Birçoğumuz bunu yıllardır yapıyoruz, ardından pandemi yoluyla modelin benimsenmesini artırdık.

Bu konuda Procter & Gamble’a her zaman hayranlıkla bakarım. On yıldan fazla süredir, komşu ülkelerdeki ve yabancı ülkelerdeki mükemmellik merkezlerini benimsemeyen herhangi bir ticari teklife olumsuz baktı. Nerede olurlarsa olsunlar harika ekipler arasında bağlantı kurmanın avantajlarından yararlanan küresel bir işletme için standart bir gereklilik.

%100 başkent merkezli bir ajansla çalışıyorsanız, bazı harika yeteneklere erişebilirsiniz ancak girdi maliyetlerini yönetmenize yardımcı olmak için en iyi konumda olacaklar mı? iProspect’te, Londra’daki personelimizin %18’iyle 2022’ye girerken, başkentteki mükemmel bir ekibi İngiltere ve ötesindeki mükemmel ekiplerle bir araya getirdik.

Müşteriler, ajanslara yaklaştıkça esnek olmaları gerekir. Maliyeti kontrol ederken harika işler elde etmek için gerekli davranış budur. Ajansınızın kârı; bir organizasyonun tüm çabalarını, sizin mücadelenize odaklama motivasyonudur. Diğer maliyetlerin nasıl yönetildiği konusunda esnek davranarak marjı korumalarına yardımcı olun. Bu maliyetlere, ürettikleri getirilerle -önemli olan nihai metrikle- bağlantılı olarak bakmak için argüman oluşturmaya yardımcı olun. Aksi takdirde bu yıl ajansların hayır deme olasılığının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.

James Bailey

iProspect UK Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.