En unutulmaz deneyim aşk!

14 Şubat Sevgililer Günü için hem tüketiciler hem de pazarlamacılar tarafında tartışmalar şöyle dursun, dünyada bu özel gün için hayata geçirilen deneyim pazarlaması fikirlerine buyurun birlikte bakalım.

En unutulmaz deneyim aşk!

Sevgililer Günü iletişimi, markaların, Anneler Günü ve Babalar Günü’nden sonra en çok kafa yorduğu ve yatırım yaptığı özel günlerden biri. Toplumda Sevgililer Günü’nü sevenler, önemseyenler, eleştirenler ya da görmezden gelenler arasındaki tartışma süre dursun, özel günler ekonomisi dolayısıyla da marka yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. Büyük prodüksiyonların, çarpıcı indirim tekliflerinin yanında Sevgililer Günü’nü küçük bir sosyal medya postu ile kutlamayan marka hemen hemen yok.

Reklam klişelerinin tamamının kullanıldığı iletişim yaklaşımlarından, tüm klişeler ile dalga geçilen prodüksiyon fikirlerine kadar Sevgililer Günü kampanyalarında hemen her şey denenmiş gibi. Büyük aşkları kutlayanlar, bekarları sahiplenenler, Sevgililer Günü’nü tüm sevdiklerine olan sevgilerini göstermek için bir vesileye dönüştürenler… Gök kubbe altında bu güne dair işlenmemiş içgörü, verilmemiş mesaj kaldı mı?

Kimilerine göre hala yılın en romantik günü olan 14 Şubat için hem tüketiciler hem de pazarlamacılar tarafında tartışmalar şöyle dursun, dünyada bu özel gün için hayata geçirilen deneyim fikirlerine buyurun birlikte bakalım:

En unutulmaz deneyim aşk!Online düğün planlama servisi Zola, Amerika’da Sevgililer Günü’nde “Aşk Hikayeleri” için yollara düştü.

Retro bir karavan ile Amerika’yı 2 ay boyunca karış karış gezen Zola, çiftlerin özel ve çarpıcı aşk hikayelerini toplamayı hedefliyor. Kampanya için “Modern Love” podcast ile anlaşan Zola, en çarpıcı hikayeleri online olarak yayınlıyor.

Harward Business Review’a göre, günümüz tüketicileri/alışverişçileri ancak elleriyle temas edebildikleri markalara ilgi duyuyorlar ve bağlanıyorlar. Hatta insanların %56’sı mağazaları sadece merak ettikleri ürünleri ellerine alıp, dokunarak incelemek için ziyaret ediyor.

Zola online düğün planlama hizmeti, bu sevimli roadshow ile tüketicileriyle sahada ilk defa yüzyüze buluşuyor. Podcast yayın iş birliği sayesinde ise insanlar en özel aşk hikayelerini anlatarak; paylaşmanın gücünü ve motivasyonunu hissediyorlar.

Zaman değişiyor, araçlar değişiyor ancak hikaye anlatmanın ve dinlemenin gücü hiç eskimiyor.

Sevgililer Günü’nün hiç değişmeyen klişelerinden biri de “son dakikacılar” ya da “unutanlar.” Markaların desteğine en çok ihtiyaç duyanlar da şüphesiz, bu tüketiciler.

Snickers, bu unutkanlığı fırsat bilerek, konuyu “Açken Sen Sen Değilsin” kampanyasının bir mesajı haline dönüştürdü. Üstelik kampanyayı mesaj iletişimden, bir “kurtarma operasyonuna” dönüştürerek, unutulmaz bir deneyim yaşatmayı da başardı.

Metro istasyonuna yerleştirilen “açken unutkan olursun” mesajlı dev billboard’daki “unutkan” kelimesi, insanların kullanabileceği Sevgililer Günü kartları ile oluşturuldu. 15 Şubat’ta ise kutlama kartları “Unuttuğum için üzgünüm” kartları ile değiştirilerek, iletişime devam edildi. Her bir billboard’da 3000 farklı mesaj içeren kartlar bulunuyordu ve kartlar kullanıldıkça, yerine yenileri ekleniyordu.

Sevgililer Günü ve çikolata, ayrılmaz iki parça gibi. Ancak normal şartlarda, Snickers bu okazyon için en uygun marka sayılmaz. Bununla birlikte, doğru içgörü ile marka mesajına bağlanan bu deneyim fikri, Snickers’ı da Sevgililer Günü kutlamasının önemli bir parçası haline getirdi. Dahası insanlara ses getiren bir deneyim yaşattı.

En unutulmaz deneyim aşk!Online çiçek sipariş markası Interflora, insanların aşk mesajlarını televizyona taşımak için bir kampanya başlattı. Aşk mesajlarını videoya kaydedip Interflora ile paylaşan 500 kişi arasından 28 kişinin mesajı reklam kuşağında yayınlandı.

Pedigree, insanların köpeklerine duydukları aşkı selfie çekerek paylaşmak isteyenlerin imdadına yetişen bir yenilik ile karşımızda: Selfiestix.

En unutulmaz deneyim aşk!Akıllı telefonların üzerinde takılan küçük bir aparata köpeklerin bayıldığı ödül ürünü Pedigree DentaStix yerleştiriliyor. Böylece köpeğiniz kamera dışında başka bir yere bakamaz oluyor. Mükemmel bir selfie için tek ihtiyaç duyulan şey, kıpırtısız bir şekilde kameraya kitlenmiş bakan köpekler.

Bu basit yenilik, hayvanseverler arasında hızlıca yayılırken, Pedigree deneyimi bir adım öteye taşıyarak, bir selfie yarışması düzenliyor. Köpekleri ile en iyi selfie’lerini paylaşanlara köpek maması hediye ediyor.

2017 yılında başlayan bu kampanya, 2018’de geliştirilmiş hali ile devam ediyor. Selfie Stix app’in lansmanını takiben, uygulamayı indiren köpek sahipleri çeşitli avatarlar kullanarak fotoğraflarını daha da eğlenceli hale getirebiliyor. Şimdi ise sırada köpek aşkı ile yanıp tutuşanlar için Sevgililer Günü’ne özel avatarların lanse edilmesi var. 2016 yılında, köpeklerine olan aşkla yanıp tutuşanlar için İngiltere’de “Do Trust” sivil toplum örgütü unutulmaz bir deneyimi hayata geçirdi. Londra’daki Bubbledogs restoranı ile iş birliği yapan kuruluş, köpek sahiplerini, köpekleri ile başbaşa romantik bir akşam yemeğine davet etti. Köpekler ve sahipleri için özel menüler hazırlandı. Tanesi 17 dolardan satılan menülerin tamamı, sivil toplum örgütünde bağış olarak toplandı. Bağışlar, mikro çipi olmayan köpeklere çip takılması için kullanıldı. Ayrıca verilmek istenen mesaj, her türlü canlıya duyulan aşkın büyük, özel ve kutlanmaya değer olduğuydu.

Yine 2016’da Tesco müşterilerine, sepetteki ürünlerini baz alarak bir çöpçatanlık hizmet verdi.

Marka, 32 bekar alışverişçiyi sosyal bir deneye davet etti ve kendilerinden tipik market alışverişlerini yapmalarını istedi. Psikolog Rachel Morris, sepetteki ürünleri analiz ederek ve satın alınan ürünleri baz alarak, birbirlerine uyumlu olma ihtimali olan kişileri tespit etti. Örneğin, temizlik ürünlerine düşkün bir erkek alışverişçi ile domestik önceliklerinin yüksek olduğu tahmin edilen bir kadın alışverişçinin birbirlerine uyumlu olabileceği hipotezinden hareket ile bu iki alışverişçi romantik bir yemekte eşleştirildi.

Özel günlerinde tek taraflı mesaj iletişimleri yerine deneyim yaşatan ve anı ölümsüzleştiren kurguların çok daha etkili olduğunu biliyoruz. Çünkü mesajları unutuyoruz oysa deneyimler aklımızda ve kalbimizde iz bırakıyor.

Sevgililer Günün’üz kutlu olsun.

En unutulmaz deneyim aşk!Özgün Özkalay
Geometry Global Head Of Strategy & Client Services

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2018 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.