En sevdiğiniz şarkılar yemek oluyor

J. Walter Thompson Brezilya tarafından yaratılan bu inanılmaz yapay zeka sayesinde müzikleri kelimenin tam anlamıyla yiyebileceksiniz.

Favori şarkınızın tadının nasıl olduğunu hayal etmeyi artık bırakabilirsiniz.

Spotify ve J. Walter Thompson Brezilya, platformun 44 milyon parçasının yemek tariflerine dönüştüren bir yöntem geliştirdi.

‘Flavor Of Songs’ (Şarkıların Tadı) Brezilya tencere markası Tramontina için hazırlanmış bir kampanya. Bu kampanya bir duyusal veya bilişsel yolun uyarılmasının, ikinci bir duyusal veya bilişsel yoldaki benzer bir deneyime yol açtığı olgusu olan, sinestezi temelli bir algoritma tarafından yönlendiriliyor. Bir duyu istemsiz olarak başka bir duyuyu etkiler. Bu durumda, ses tadı bilgilendiriyor. 

Peki bu nasıl oluyor?

6 aylık süreç Nörolog Dr. Marcelo Costa ve şef João Rocha ile başladı. Sinestezi prensiplerini Spotify’da bulunan milyonlarca şarkıyı sınıflandırmak için kullandılar.

Rocha bu sınıflandırma işlemini: “Ses açısından gerçekten yoğun olan çeşitli enstrümanlarıyla bir samba okulunu düşünürseniz, bunu yoğun yiyeceklerle ilişkilendirebilirsiniz” diye açıklıyor.

Böylece Spotify’ın parametreleri malzemeler haline geldi; dans müziği sıcaklıkla, enerji yoğunluk ve dokuyla, pozitiflik acılık ve asitlikle, müzikal notalar uyum ile ilişkilendirildi.

Bu parametrelere dayanarak, Şef Renato Carioni, tüm ana mutfak malzemelerini, her birine nota atayarak sınıflandırdı. “Bir şarkı pozitif değilse, tadı acıdır.” diyor Carioni. 

Bu veri tabanının tamamı bir araya getirilmiş ve Spotify’ın sınıflandırma parametrelerini ve Carioni tarafından kataloglanan farklı içerik bileşen kombinasyonlarını “eşleştirmek” için finansal sistemlerde kullanılanla aynı teknolojiye sahip yapay bir zekayı oluşturmuş.  

Örneğin Beethoven’ın 5. Senfonisi somon havyarlı ve soğuk lapalı kaz ciğeri yahnisi haline geldi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.