En önemli adımlardan biri dijitalleşme

COVID-19 ile mücadele kapsamında 19 Mart itibarıyla tüm mağazalarımızı kapatma kararı aldık. Kolonya, sabun vb. hijyen ürünleri için online mağazamız tedbirlerle hizmet vermeye devam etti. Öncelikle ofis ve üretim tesisimizdeki çalışanlarımızdan hamile olan, kronik rahatsızlığı olan, önemli operasyon geçirmiş olan ve kontrol süreci devam eden çalışanlarımıza derhal idari izin verildi. Eş zamanlı olarak, vardiyalı üretim düzenine geçildi, tüm yurt dışı seyahatler ile yurt içinde şirket araçları dışındaki ulaşım araçlarıyla yapılacak seyahatler iptal edildi. Evden çalışma sistemini devreye sokarak merkez ofisimizdeki sayıyı düşürdük. Çalışırken gönüllülük esası çok büyük önem taşıdı.

Bütün ortak kullanım ve üretim alanlarımız etkin ve kalıcı koruma sağladığı açıklanan “antimic nano teknoloji” ile dezenfekte edildi ve bu işleme periyodik olarak devam ediliyor. Fiziki mesafe konusuna ve diğer şartlara göre zorunlu kaldığımız maske ve eldiven kullanımına ek olarak el dezenfektanı ve kolonya kullanımını teşvik ediyoruz. Ayrıca tüm çalışanlarımıza vitamin, maske ve eldivenden oluşan sağlık setleri organize edildi. Bütün çalışanlarımızın ateşlerinin hemşire tarafından günde 2 kez ölçülmesi ve genel kontrollerinin yapılması uygulamasını sürdürüyoruz. Yemekhanede oturma düzeni 2 metre fiziki mesafeyi koruyacak şekilde değiştirilerek ambalajlı çatal-kaşık-bıçak-bardak-su uygulamasına geçildi.

Bu süreçte yaptığımız çalışmalarla birçok yeni müşteri kazanımı elde ettik. En büyük ataklarımızdan biri dijitalleşme oldu. Atelier Rebul servis geleneğini ve tüketici deneyimini, dijitalde birleştirdik. E-ticaretin bizdeki payı, 2,5 ayda 5 senede geleceği yere geldi. Bunun markamız adına çok önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum, çünkü pandemi sonrasında da belli kitlelerin online alışveriş yapmaya devam edeceğini düşünüyorum. Satış sonrası servise çok önem vererek, mağazalarda yaşattığımız samimi, güvenilir ve pozitif deneyimi, telefonun öbür ucunda, dijitalde alışveriş sırasında veya sonrasında sağlayabildik.

Zor günlerde el ele!’ diyerek yaptığımız kampanyalar tüketici ile aramızdaki bağı güçlendirdi. Artan maliyetleri göz ardı ederek özellikle kolonya ve sıvı sabunlarda fiyat indirimine gittik. Tüketicilerimizden çok güzel tepkiler aldık. Sosyal medya hesaplarımızdan ticari kaygıları bir kenara bırakıp müşterilerimizi bilgilendirici içeriklere yoğunlaştık, bu marka güvenini artıran bir yaklaşım oldu. 1 aydan uzun süre boyunca ‘her gün bir şanslı kişiye hediyemiz var!’ diyerek moral kampanyası düzenledik ve kolonya, sıvı sabun ve el kreminden oluşan hijyen setleri hediye ettik. Bununla birlikte bağış kampanyaları tüketici iletişimlerimizi çok daha yükseğe taşıdı. Sanayi Bakanlığımızca belirlenmiş kolonya üreticilerinden oluşan konsorsiyumda yer alan Rebul Şirketler Grubu olarak, 100.000 adet Rebul kolonyayı, 65 yaş üzeri değerli büyüklerimize devlet eliyle ücretsiz olarak ulaştırdık. Sonrasında, devlet hastanelerinin temizlik malzemelerine ihtiyacı olduğunu duyduğumuzda, bu mücadeleye katkı sağlamak amacı ile ulaşabildiğimiz devlet hastanelerine 4000 litre sıvı sabun bağışladık. Tüketicilerimizden inanılmaz olumlu bir geri dönüş aldık. Üretimimizi ve tedarik zincirimizi zorlu şartlarda devam ettirirken, talep edilen ürünleri yetiştirmeye çalışmak bile bizim için milli bir vazifeydi.

Yeni normal tüm hayatımızda kalıcı değişikliklere ve alışkanlıklara neden olmakta. Bir süre daha dikkatli yaşayıp, dikkatli çalışacağız gibi görünüyor. Önlemlerin bir kısmının alışkanlık haline gelmesi gerek. Virüs çalışma hayatında ve sosyal hayatta pek çok şeyi kalıcı olarak değiştirmekle kalmadı, hayatımızı ve dünyamızı algılama biçimimizi sorgulamak üzere bir yığın da soru bıraktı ardında.

En büyük ataklarımızdan biri dijitalleşme oldu. Atelier Rebul servis geleneğini ve tüketici deneyimini, dijitalde birleştirdik. E-ticaretin bizdeki payı, 2,5 ayda 5 senede geleceği yere geldi.

Ağırlıklı olarak 1 Haziran’da açılan mağazalarımızda, COVID-19 pandemisi gereği üst seviyede hijyen önlemleri aldık. Çalışanlarımızın ve tüketicilerimiz sağlığı bizler için çok önemli. Bu tedbirler sayesinde olası satış kayıplarını şu ana kadar asgariye indirdik diyebiliriz. Pandemi döneminde kolonya, sıvı sabun, antibakteriyel, antiviral özellikli doğal uçucu yağlarla formüle edilmiş ürünler ve ev kozmetiği çok tercih edildi. Normalleşme sürecinde ise özellikle kolonyaya olan talep devam etmekte. Pharmacy Koleksiyonuna yeni katılan De-Stress Yıkama Gerektirmeyen El Temizleme Jeli de 80° alkol, lavanta ve nane saf uçucu yağlar, Aloe vera ve Vitamin E ile zenginleşmiş %97 doğal formülüyle bu dönemdeki en büyük yardımcılardan olacak.

Üç aydır duraklamış olan ihracatımıza, kapalı olan yurt dışı mağazalarımızın açılmasıyla hızlı bir ivme kazandıracağımıza inanıyoruz.

Markamızın 125. yılı kutlamaları kapsamında, limitli sayıda üretip, lanse ettiğimiz özel ürünlerin de gerek yurtiçi satışları gerekse ihracatımıza olumlu katkıları olduğunu gözlemliyoruz. Bir yandan pandemi öncesi planlanan yeni üretim tesisi çalışmalarımıza ara ve taviz vermeden devam ediyoruz. Ağustos ayında taşınmayı planladığımız yeni fabrikamızda üretim kapasitemizi üçe katlayacağız.

Türkiye’de yeni mağaza yatırımlarına en azından yıl sonuna kadar ara verip, online satışlara yatırım yapma politikamızı da devam ettirmekten yanayız.

Nüket Filiba
Atelier Rebul Kurucu Ortağı


Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 99. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.