En çok hangi konuda endişeleniyoruz?

GroupM Türkiye ekibi koronavirüs salgını ile birlikte kullanıcıların medya tüketiminde, kategori tüketiminde, sosyal yaşamında ve alışveriş tercihlerinde ne gibi değişimler oluyor ve beklentileri ne yönde değişiyor gibi konuları incelemeye devam ediyor.

Yapmış oldukları son ankette tüketici segmentlerinin en çok endişelendiği konular inceleme altına alınıyor.

Salgınla ilgili endişelerin farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini inceleyen GroupM Türkiye, her segmentin endişe anlamında farklı kaygı konuları olduğunu ortaya çıkarıyor.

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmentinin en büyük kaygı nedeni %53 ile virüsün yayılma hızı oluyor. Sonrasında ise %49 ile ailesinin/arkadaşlarının virüse yakalanması ve %42 ile ekonomik durumun kötüye gitmesi geliyor.
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmentinin en büyük kaygı nedeni %57 ile ailesinin/arkadaşlarının virüse yakalanması oluyor. Sonrasında ise %52 ile virüsün yayılma hızı ve %51 ile virüsle ilgili bilgi kirliliğinin olması geliyor. 
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmentinin en büyük kaygı nedeni %41 ile virüsün tedavisinin olmaması oluyor. Sonrasında ise % 35 ile virüsün yayılma hızı ve %33 ailesinin/arkadaşlarınınn virüse yakalanması geliyor.
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştererek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmentinin en büyük kaygı nedeni %38 ile dışarıya çıkamamak oluyor. Sonrasında ise %35 ile virüsün yayılma hızı ve %30 ile ailesinin/arkadaşlarının 
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmentinin en büyük kaygı nedeni %60 ile ailesinin/arkadaşlarının virüse yakalanması oluyor. Sonrasında ise %59 ile virüsün yayılma hızı ve %45 tedavisinin olmaması geliyor.
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmentinin en büyük kaygı nedeni %47 ile virüsün yayılma hızı oluyor. Sonrasında ise %45 ile ailesinin/arkadaşlarının 
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmentinin en büyük kaygı nedeni %50 ile ailesinin/arkadaşlarının virüse yakalanması oluyor. Sonrasında ise %43 ekonominin kötüye gitmesi ve %42 tedavisinin olmaması geliyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.