artwork

Emirhan Çelikbilek: “Blockchain iletişim sektöründe güçlü bir dönüşüm başlatacak.”

5 sene önce

0

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Emirhan Çelikbilek, Cannes Lions 2018 deneyimini anlattı.

Cannes Lions 2018’de yine birbirinden yaratıcı binlerce iletişim kampanyasının rekabetine şahit olduk. Her gün daha da karmaşık bir hal alan “ilgi pazarı”ndan pay kapma yarışına giren markaların, eskiye göre daha da keskin hikaye ve tavırların peşinden gitmek durumunda olması, kampanyalarda dikkat çeken önemli yansımalardan biriydi.

Festivalin en fazla ilgi çeken konuşmalarından biri olan Hackvertising sunumunda izlediğimiz Burger King – Ağ Tarafsızlığı (Whooper Neutrality) kampanyası ise buna güzel bir örnek. Bir hamburger markası neden ağ tarafsızlığıyla bir anda bu kadar ilgilensin? Markalar olarak kendi kategorimize dair bir gündem oluştuğunda buradan bir iletişim fırsatı yaratmaya çaba harcıyoruz. Ancak artık biraz daha ileri gitmek gerekecek gibi görünüyor. İlgi kazanmak için kendi alanımıza etki etmeyen konularda bile iletişim değeri yaratmaya çabalayacağımız bir döneme giriyoruz desek yanlış olmaz. Bu yüzden hâlihazırda kamuoyu yaratmış başlıkları “hacklemek” için kafa patlatmak gerekecek. Tabii buradaki çabamızı “Bir tweet de biz atalım madem”in ötesine taşıyıp kitlelere ilham verecek tavırlarla hayata geçirebilmek kilit nokta olacak. Bu da hem pazarlama ekiplerine hem de ajanslara, fırsatları daha geniş bir boyutta arama zorunluluğu getirecek.

Festivalin bir diğer önemli başlığı ise tabii ki blockchain teknolojisinin medya ve yaratıcı sektöre etkisiydi. Bu konu, birçok oturumda tekrar tekrar tartışıldı. Ancak yıl boyunca tüm dünyada esen blockchain rüzgarını düşündüğümüzde, festivaldeki ilgi seviyesini biraz daha düşük bulduğumu söyleyebilirim. Medya harcamalarında şeffaflık, telif süreçleri ve bireysel yaratıcıların sektöre katılımı eksenlerinde süren tartışmalar sırasında, heyecan ve ihtiyat çoğu zaman aynı seviyedeydi. Innovation Lions bölümünde blockchain tabanlı medya satın alma ürünlerini sergileyen birçok startup’ın heyecanına karşılık, büyük şirketlerin sunumlarında teknolojinin karmaşıklığı sebebiyle “Biraz daha zaman gerekiyor” sesleri yükseldi. Şahsi fikrim ise blockchain’in önümüzdeki yıl içinde iletişim sektöründe, aynı internetin yaygınlaşma sürecinde olduğu gibi güçlü bir dönüşüm başlatacağı yönünde.

 

Emirhan Çelikbilek: “Blockchain iletişim sektöründe güçlü bir dönüşüm başlatacak.” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...

Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...