Site icon Campaign Türkiye

Elon Musk’tan suni solunum cihazı hamlesi

Elon Musk, koronavirüs salgını için tedavide kullanılacak suni solunum cihazları üretebileceklerini açıkladı.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için suni solunum cihazı üretmeyi teklif etti.

Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ”İhtiyaç varsa suni solunum cihazları üreteceğiz” açıklamasında bulundu.

İhtiyaç duyan hastaneler için suni solunum cihazları yapabileceklerini ancak bu üretimin hemen mümkün olmadığını belirten Musk, ”Tesla ileri HVAC sistemlerine sahip arabalar üretiyor. SpaceX yaşam destek sistemleri olan uzay aracı yapıyor. Suni solunum cihazları zor değil ancak hemen üretilemez” dedi.

“Birkaç haftaya binlerce cihaza ihtiyaç duyulacak”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Twitter’dan Musk’a cevap vererek New York’un suni solunum cihazlarına ihtiyaç duyduğunu ve teklifi kabul ettiğini belirtti.

Blasio, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”New York City, bunları satın alacaktır. Ülkemiz ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya ve acilen suni solunum cihazlarına ihtiyacımız var. Önümüzdeki birkaç haftaya binlerce cihaza ihtiyaç duyulacak. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ihtiyacı karşılamaya çalışıyoruz ancak senin yardımına da açığız” mesajı gönderdi.

Öte yandan ABD’de vaka sayısının en fazla olduğu New York’ta Vali Andrew Cuomo çalışanların yüzde 75’inin evden çalışması talimatını verdi.

New York’ta vaka sayısı 12 bini geçerken ülke genelinde ise 26 bin 747 kişi koronavirüsten etkilendi, 340 kişi hayatını kaybetti.

Exit mobile version