Elektronik tebligat geliyor

HukukiBoyut’tan Av.Erdal Aksu, Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yazdı.

Her geçen gün gelişen teknoloji çocukluğumuzun şarkı öznesi olan postacıların da iş yükünü azaltacak gibi gözüküyor. 06.12.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Tebligat Yönetmeliği ile elektronik ortamda yapılacak tebligatın esas ve usulleri belirlendi. Yönetmeliğe göre birçok fiziki posta gönderimi yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 01.01.2019 tarihinden itibaren elektronik yolla yapılabilecek.

Yönetmelik ile bazı kamu idareleri, sermayesinin çoğunluğu kamuya ait olan şirketler, tüm özel hukuk tüzel kişileri, noterler, baro levhasına yazılı avukatlar, sicile kayıtlı arabulucular ve bilirkişilere yapılacak tebligatların elektronik yolla yapılması zorunluluğu getirildi.

Yönetmelikte açıkça sayılı kişiler dışında kalan gerçek ve tüzel kişilere, talepleri hâlinde elektronik tebligat adresi verileceği ve elektronik tebligat alan bu kişilere tebligatın elektronik yolla yapılması da zornlu hale gelecek. Yani eğer zorunlu olmamasına rağmen elektronik tebligat alan vatandaşa tebligatlar zorunlu olarak elektronik yolla yapılacak.

Elektronik tebligat adresi alma zorunluluğuna tabi olanlar zorunluluğun başladığı tarihten itibaren 1 ay içinde PTT’ye başvurmakla yükümlüdür. PTT, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren bir ay içinde elektronik tebligat adresini, gerçek kişiler için kimlik bilgilerini, tüzel kişiler için ise tabi oldukları sistem bilgilerini esas almak suretiyle tek ve benzersiz olacak şekilde oluşturacak ve Ulusal Elektronik Tebligat Sistemine (UETS) kaydedecek.

Elektronik tebligat adresine elektronik tebligat mesajı ulaştığı konusunda bilgilendirilmek isteyen muhatap, elektronik posta adresini veya kısa mesaj alma özelliği olan bir telefon numarasını PTT’ye bildirecek. Elektronik tebligat, muhatabın adresine ulaştığı anda PTT tarafından muhataba bilgilendirme mesajı iletilecek. Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılacak.

Av. Erdal Aksu

HukukiBoyut

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.