Ekran yüzlerinin 6 aylık sosyal medya karnesi

17 Aralık ve 30 Mart yerel seçim süreciyle birlikte haber programlarının sosyal medyadaki konuşulma oranlarında ciddi bir artış gözlemledik.

En çok kimler hakkında konuşuyoruz, gündemi kimlerden takip ediyoruz sorusunun cevabına Somera baktı ve artık hepsi birer marka haline gelen ekran yüzleri gazeteci ve program sunucularının 6 aylık sosyal medya karnesini çıkardı.

Somera’nın analizine göre tematik kanallardaki ekran yüzlerinin Twitter’daki konuşulma oranlarında sıralamanın başını Ahmet Hakan çekiyor. Listedeki isimlerin konuşulma oranları öncelikle program yaptıkları kanallardan bağımsız olarak sonra da kanallarında içinde bulunduğu bir çalışmayla çıkarıldı. Dolayısıyla, ilk grafikte Ahmet Hakan’ın başarısının arkasında sadece CNN Türk’deki programı değil Hürriyet’deki yazılarıda etkili oluyor. Bunun yanında listenin ilk 10’unda NTV ve Haber Türk’ün ekran yüzleri yer almazken çoğunlukla CNN Türk sunucuları hakkında mesaj attığımızı görüyoruz.

İlk analizde gözümüze en çok çarpan isimlerden ikisi ise Can Dündar ve Koray Çalışkan. Gezi olaylarıyla beraber yaptığı programlarla öne çıkan Artı 1’in ekibine Can Dündar ve Koray Çalışkan gibi isimleri katmış olmasının sosyal medyadaki etkilerini göz önünde bulundurulduğunda doğru bir karar olduğu göze çarpıyor.

Somera ikinci grafiğinde ise ekran yüzleri ve kanallara da atıfta bulunulan mesajlara baktı. Burada yine %58’lik bir oranla CNN Türk’ün ağırlığını görüyoruz. Bu da bize Twitter kullanıcılarının CNN Türk ve CNN Türk’ün ekran yüzleri hakkında daha çok mesaj attığını yani kullanıcıların bu kişileri program yaptıkları kanallarla daha çok örtüştürdüğünü söylüyor. Buna ek olarak, bu çalışmada da Artı 1’in, NTV’nin ve NTV’deki program sunucularının sosyal medya varlığını zorladığı ortaya çıkıyor. Her ne kadar bu durum Artı 1’in ekibinin sektörün öncü isimlerinden oluşmasından kaynaklansa da Twitter kullanıcıları bu köklü isimleri ve program yaptıkları yeni kanalı kısa zamanda da benimsemiş gibi görünüyor.

Infografik’in son çalışmasında ise listedeki ilk 5 ismin konuşulma trendlerine bakılmış. Bu analizde, en çok konuşulan 5 ismin aylık konuşulma miktarlarında 17 Aralık süreci ve Mart ayındaki yerel seçime denk gelen dönemde artışlar gözlemleniyor. Cüneyt Özdemir hakkındaki konuşmaların Ocak ayı itibariyle sürekli yükseldiğini Ahmet Hakan’ın ise Kasım-Aralık arası bir aylık dönemde hızlı bir yükselme yakaladığını görüyoruz.

Tematik kanallardaki ekran yüzlerinin Eylül 2013- Mart 2014 dönemine ait Twitter karnesi;

Detaylı analiz için www.somera.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.