Effie jürisi başlı başına bir eğitim

Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği’nin, Effie Worldwide Inc. işbirliğiyle düzenlediği Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması, bu yıl Türkiye’de 8. yılını dolduruyor.

Reklamveren, ajans, akademisyen, araştırma ve PR alanlarında deneyimli üst düzey yönetici kadrolarından oluşacak Effie 2016 jürisi, Nisan’da 3 gün ön eleme, Mayıs ayında ise 2 gün ana eleme için Ahmet Pura başkanlığında toplanıyor.

Çok değerli bir deneyim olduğuna inandığım Effie jürisi izlenimlerimi paylaşmak isterim.

Effie, başvuruların niteliği ve niceliği anlamında her geçen yıl bir adım daha öteye gidiyor. Effie jürisi farklı sektörlerdeki en başarılı projelerin başvurularını; iş hedefleri, strateji, öngörü, kampanya kurgusu, iletişim fikri ve iş sonuçlarını ayrı ayrı değerlendirmek üzere inceliyor. Değerlendirme süreci bir nevi kamp ortamında yapılıyor. Bu çalışma şekli günlük rutin temponun bir kenara bırakılmasının da etkisiyle başlı başına öğrenme deneyimine dönüşüyor.

İster reklamveren, ister ajans, ister akademisyen olsun, farklı kategorilerde başarı ve büyümeyi tetikleyen farklı etkenleri, yapılan değişik uygulamaları ve en önemlisi neden-sonuç kurgusunu görmek, hiç kuşkusuz ki hepimiz için ufuk açıcı bir deneyim oluyor.

Diğer taraftan da tüm başvuruların kısa bir zaman zarfında bir arada okunması ve değerlendirilmesi; çok iyi bir kampanya yapmak kadar, bu kampanyanın başarı hikayesinin de nasıl anlatılması gerektiğine dair çok çarpıcı bir öğreni kazanılmasını sağlıyor.

Her yıl farklı sektör liderlerinin bir araya gelerek yaptığı bu özenli ve özverili çalışma, sonuçların duyurulmasını takiben başarı çıtasını yukarı çekerek tüm sektörü geliştiriyor, bir sonraki yıl yinelenen eğitimlerle her geçen yıl başvuru kalitesi ve  yapılan iş kalitesi yükseliyor.

Şimdiden Effie 2016 hazırlıklarında ve jüri sürecinde katkıda bulunacak herkese teşekkür ediyor, katılımcılara başarılar diliyorum.
Aslı Kölükfakı

RVD Yönetim Kurulu Üyesi, Effie 2015 Jüri Üyesi

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Şubat 2016 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.