artwork

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri çalışmalarının merkezine tüketiciyi koyuyor

2 sene önce

0

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, Türkiye’nin hijyen alışkanlıklarını değiştiren öncü markaları ile ülke ekonomisine ve topluma katma değer yaratmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Kuruluşun yeniliklerini konuşmak için bir araya geldiğimiz Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri CMO’su Bilge Çiftçi; Uni Baby, Solo ve Selpak’ta yaşanan gelişmeleri bizlerle paylaştı.

Sektörde geldikleri öncü konum ve lider markaları ile çok farklı ihtiyaçlara ve geniş kitlelere hitap eden Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nin CMO’su Bilge Çiftçi, yenilikçi kişiliklerini sergilerken neleri göz önünde bulundurduklarını açıklıyor; markaları olan Uni Baby, Solo ve Selpak’ta yaşanan gelişmeleri tüm boyutlarıyla bizlere aktarıyor.

Necla Eylül Durukan Öncelikle kuruluşunuzdan başlayarak firma ile ilgili detaylı bilgileri bizimle paylaşır mısınız?

Bilge Çiftçi Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri; temizlik kağıtları, bebek bakım, kişisel bakım, ev bakım ve ev dışı tüketim alanlarında güçlü markalara ve köklü bir geçmişe sahip. Türkiye çapında 4 üretim tesisi, 1700’e yakın çalışanı, ihracatı, Türkiye’nin hijyen alışkanlıklarını değiştiren öncü markaları ile ülke ekonomisine ve topluma katma değer yaratmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor.  

Selpak, Solo, Selin, Uni Baby gibi çok sevilen, tercih edilen ve güçlü markaları ile temiz ve sağlıklı bir yaşam için hayatın her anına eşlik ediyor.

Necla Eylül Durukan Sektörde böylesi büyük bir pastaya sahip olabilmekteki sırrınız nedir?

Bilge Çiftçi Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olmayı amaç edinen Eczacıbaşı Topluluğu’nun bir parçası olarak toplumun temel ihtiyacı olan temizlik ve hijyen alanında üretim yapmayı ve hizmet sunmayı doğal sorumluluklarımız arasında görüyoruz. Ar-Ge en önemli odak alanlarımızdan biri. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri olarak, sağlıktan gelen iyiliği her gün, herkese, hayatın her evresinde hissettirmek üzere çalışıyoruz. Kuruluşumuzun ve her biri alanında öncü, hatta ‘love mark’ olan markalarımızın başarısının arkasında tüketici ihtiyacını öngören Ar-Ge ve inovasyon bakış açımız yer alıyor. Elbette yenilikleri hayata geçirmek için aralıksız çalışan ekibimizin bu başarıdaki payı çok büyük.  

İnovasyonu, uzun vadeli rekabette güç sağlayacak, önemli bir araç olarak görüyor, tüketicilere fayda sunacak şekilde kararlılıkla sürdürüyoruz. İhtiyaçları öngörerek beklentilere yanıt verecek, hayatı kolaylaştıracak ürünlerimizi, yenilikçilik DNA’mızla, sürdürülebilirlik yaklaşımı ile geliştirmekten ve çeşitlendirmekten gurur duyuyoruz. İnovasyon öncülüğü misyonumuzu daha da ileriye taşımak amacıyla 2019 yılında Ar-Ge merkezimizi kurmuştuk. Ar-Ge merkezimizde, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri markalarını geleceğe taşıyacak birçok geliştirme projesi yürütüyoruz.

Necla Eylül Durukan Yapacağınız yenilikleri neye göre şekillendiriyorsunuz? İtici güç nedir sizin için?

Bilge Çiftçi Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri markaları, yeni dönemde hem ürün fonksiyonu hem de iletişim stratejisi anlamında birçok yeniliğe imza attı. 2021 yılında Uni Baby, Solo ve Selpak markalarımızla yaptığımız yeniliklerde de tüketici ihtiyaçlarına dair öngörülerimiz belirleyici oluyor. 

Ürünlerimizin fonksiyonlarını, tüketicilere dokunan projelerimizi ve iletişimimizi aynı kapsamda ele alıyoruz. 2021 iletişim anlamında aktif olduğumuz bir yıldı. Yaptığımız tüm iletişim çalışmalarında tüketicimize onların ihtiyacından beslenen ve değişen fonksiyonel faydayı anlatmaya ve duygusal bağ kurmaya odaklandık.

 

 

 

 

 

Necla Eylül Durukan Uni Baby’de nasıl yenilikleriniz mevcut?

Bilge Çiftçi Uni Baby markamız geçtiğimiz süreçte hem ürün içeriği olarak hem de iletişim olarak kendini yeniledi. Yeniliklerimizi hayata geçirirken bebek bakımının her evresinde annelerin ve babaların 1 numaralı güvenilir yol arkadaşı olma hedefiyle yola çıktık. Bebeklerin büyüme evrelerindeki 4 ana dönüm noktasından ilham alarak, tüm ürün gamımızı ambalajları ve içerikleriyle yeniden geliştirdik. İçerikleri geliştirirken Ar-Ge ekibimizle beraber uzun çalışmalar yaptık. Ürünlerimizi 0-6 aylık, 6-12 aylık, 12-24 aylık ve 24+ay evrelerindeki gelişimlere ve bu evrelerde sağlayabileceğimiz faydaya göre kategorilere ayırdık. Bunu yaparken de yenidoğan ıslak mendil kategorisinin yaratıcısı markamızla yine bir dizi yeniliğe ve ilke imza attık.

Bebeğin özel bir bakıma ihtiyaç duyduğu 0-6 aylık evreye biz yenidoğan diyoruz. Cilt, gelişimini doğumdan sonraki ilk 6 ayda tamamlıyor. İlk 6 ayda çok ince, hassas ve geçirgen olan yenidoğan cildi içinse özel ürünler kullanmak gerekiyor. Yenilediğimiz, %100 bitkisel kaynaklı lifler ve organik pamuktan oluşan Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil’in içeriğinin doğallığı, dünya çapında geçerli bağımsız sertifikasyon kuruluşu COSMOS tarafından onaylandı. Cosmos, doğallığın tüketici garantisini temsil ediyor. Uni Baby Etko-COSMOS Natural sertifikasına sahip, doğallığı onaylı Türkiye’deki ilk ve tek ıslak mendil markası olmasıyla sektörde farklı bir konumda yer alıyor.

Yenidoğan hassasiyetine uygun olarak, başka hiçbir mendil çeşidinin üretilmediği özel bir üretim hattında üretilen Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil; COSMOS onay sürecinde bir dizi denetimden başarıyla geçti. Mendillerimizin tüm üretim süreçleri ve kullanılan her bir içerik, bu denetim kapsamında değerlendirildi. Ham maddenin yanı sıra fabrika, kalite sistemleri ve üretim hattı da denetime tabi tutuldu. Aileler, %100 bitkisel kaynaklı lifler ve organik pamukla dokunan Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil’i bebeklerinin bakımında güvenle kullanabilir. 

 

Necla Eylül Durukan Yeni ürünlerle ilgili reklam filmleriyle de tüketicilerinize ulaşıyorsunuz. Reklam süreçleri nasıl gelişti?

Bilge Çiftçi İletişimimizi de bu kapsamda yeniledik ve annelere “Bebekler değişir, Uni Baby yetişir” mesajını verdik. Hayata geçirdiğimiz yenilikleri reklam filmleriyle tanıttık. Hem Yenidoğan Islak Pamuk Mendil hem de Hassas Dokunuş Islak Mendil için reklam filmleri hazırladık. Filmlerde, bir ilki gerçekleştirerek uyguladığımız yeni yaklaşımın vurgulanması bizim açımızdan önemliydi. Reklamların bunu tam anlamıyla yansıttığına inanıyoruz. İyi fikir, iyi uygulama ve başarılı medya planlaması, beraberinde bizi mutlu eden sonuçları getirdi. Ebeveynlerle aramızda özel bir bağ olduğunu düşünüyoruz. Yeni filmlerle beraber bu bağın daha da güçlendiğine inanıyoruz.

“Annelerin güvenilir yol arkadaşı olan marka” imajımızı yeni dönemde de koruyoruz. Reklam filmlerinde de buna dikkat etmeye özen gösterdik. Yenidoğan Islak Pamuk Mendil’in reklam filminde, yenilenen mendilin içeriğinin ve üretim standardının tüm dünyada geçerli bağımsız kuruluş olan Etko COSMOS tarafından onaylandığının altını çizdik. “Bebekler değişir, Uni Baby yetişir” sloganımzı vurguladığımız filmde, bebeğin dünyaya geldiği ilk andan itibaren annesiyle kurduğu eşsiz bağı duygusal bir dille anlattık. Filmin merkezine gerçek anne ve bebek içgörülerini aldık. 6-12 ay arasındaki bebeklerin katı gıdaya geçişle birlikte hassaslaşan bez bölgeleri için geliştirilen Hassas Dokunuş Mendil’i de izleyicilere reklam filmimizle tanıttık. Filmde Türkiye’nin tek prebiyotikli mendili olan Hassas Dokunuş’un içinde yer alan prebiyotik liflerle bebeklerin cilt bağışıklığını desteklerken, 3 kata kadar nemlendirme sağladığının altını çizdik. 

Necla Eylül Durukan 43 yıldır Türk kağıt sektöründe yerleşmiş bir marka olan Solo, tuvalet kağıdı ve kağıt havlusunda yeniliğe gitti. Yenilikleri hayata geçirirken nasıl bir teknoloji kullandınız? Yenilikle beraber neler değişti? 

Bilge Çiftçi Tüketicilerimizin temizlik kağıdı kategorisine karşı olan bakış açısını, ürünlerde aradıkları özellikleri ve değişen tercihlerini en iyi şekilde anladık ve bu şekilde hem ürün hem de iletişim dili geliştirme yönünde adımlar attık. Tüketicinin ekonomik fiyata yüksek performans beklentisini; yumuşaklık ve kalınlığı bir arada sunan global bir teknolojinin Türkiye’de ilk defa yatırımını yaparak gerçekleştirdik. “Az yaprakla çok iş” söyleminden yola çıkarak fonksiyonel faydaya odaklandık. Pazarlama, Ar-Ge, Kalite ve Üretim ekiplerimizin desteği ile “Güçlendirilmiş Doku Teknolojisi”ni Yalova ve Manisa fabrikalarımızda kurduğumuz yeni üniteler ile hayata geçirdik. Türkiye’de ilk ve tek olan bu teknoloji, Solo Tuvalet Kağıdı’nın dokusunun içerisinde bulunan liflerin birbirine çok daha kuvvetli bir şekilde tutunmasını ve aynı miktarda kağıt kullanılarak daha kalın bir ürün üretmemizi sağlıyor. Solo Kağıt Havlu konusunda da yine aynı adımları izledik ve tüketicilerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda en çok önemsenen iki özelliğin “emicilik” ve “dayanıklılık” olduğunu gördük. Pandemi ile birlikte günlük hayatımızda kullanımının daha çok arttığı bu üründe de mevcut üretim tekniklerimizi kullanarak bir geliştirme yaptık. Solo Kağıt Havlu’yu geliştirerek %35 daha dayanıklı hale getirdik.

Necla Eylül Durukan Ürünlerin içeriğinin yanı sıra paketleme ve logoda da değişikliğe gidildiği görülüyor. Yeni logo tasarlanırken tüketicide nasıl bir çağrışım yapması hedeflendi? Ne amaçla değiştirildi? Ambalajda yaratılan fark neydi?

Bilge Çiftçi Yeniliklerimiz ürün içerikleriyle sınırlı kalmadı. Logomuzda ve ambalajlarımızda da yeniliğe gittik. Yeni logomuz, markamızın pratik, sıcak, eğlenceli ve akıllı yönünü ortaya çıkarıyor. Yenilenen Solo ambalajları ise daha modern tasarımıyla öne çıkıyor. Solo markamız yepyeni konumlandırması, logosu ve ambalajları ile birlikte yenilenerek çok daha dikkat çekici bir hale geldi. Solo kullanıcılarının beğenisine uygun olacağını düşündüğümüz bir ambalaj tasarlamaya da özen gösterdik.  

Necla Eylül Durukan “Selpak Tuvalete Merhaba” platformu neye hizmet ediyor? Selpak markası için öncelikle bu konuyu detaylandırmak isteriz.

Bilge Çiftçi Türkiye’de temizlik kağıtları kategorisini başlatan, ilkleri üreterek hijyen alışkanlıklarını dönüştüren Selpak markamız, yenilenen ve kapsamı genişleyen “Selpak Tuvalete Merhaba” platformu ile çocuklara ilk hijyen alışkanlıklarının kazandırılmasına katkı sağlıyor. 2011 yılında açılan Facebook sayfasıyla ailelere merhaba diyen “Selpak Tuvalete Merhaba” platformu, ebeveynlerin “çocuğuma hijyen eğitimi nasıl verebilirim, çocuğum tuvalet eğitimine hazır mı?” gibi sorularını Bengi Semerci Enstitüsü uzmanlığında yanıtlıyor. 

2013 yılında başlattığımız Tuvalete Merhaba evleri projesi ile Türkiye turnesi düzenledik. Turne kapsamında, 6 ilde 350 binden fazla ebeveyne Bengi Semerci Enstitüsü psikologları tarafından eğitim verildi. 2018 yılındaki dijitalleşmeyle beraber milyonlarca ebeveyne erişim sağlandı. 1-6 yaş arası çocuğu olan anne ve babalara, çocuklarının ilk bireysel hijyen alışkanlıklarının kazandırılmasında Selpak uzmanlığıyla destek olan platform, @selpaktuvaletemerhaba Instagram hesabında ve @selpaktuvaletemerhaba YouTube hesabında ebeveynlerle buluşuyor.

Necla Eylül Durukan Yenilenen “Selpak Tuvalete Merhaba” platformu için Rafineri imzalı reklamı izleyicilerle buluşturdunuz. Reklamda ailelere hangi mesajı veriyorsunuz? 

Bilge Çiftçi Filmde “Selpak Tuvalete Merhaba” platformunun devam ettiğini söylüyoruz. Çocuklara tuvalet ve dolayısıyla ilk hijyen eğitimi ebeveynler tarafından veriliyor. Okulda da bu eğitimler tekrar ediliyor. Pandemi nedeniyle okulların yüzyüze eğitime ara vermesi, hem ebeveynlerin hem de çocukların evde olması nedeniyle okulda tekrar edilen hijyen eğitimi rolünü de ebeveynler üstlendi. Aynı zamanda artan hijyen hassasiyeti, hijyen eğitimi konusunda ebeveynlerin daha fazla aksiyon almak istemesine de sebep oldu. Biz de filmimizde ebeveynlerin çocuklara tuvalet eğitimi, el yıkama eğitimi gibi ilk hijyen basamaklarını öğretirken Selpak Tuvalete Merhaba’nın içerikleri ile onları desteklediğinin altını çiziyoruz. “Selpak Tuvalete Merhaba” platformundaki uygulamalar, uzmanlarla birlikte yürütülüyor. Çocuklarımızı ve ailelerini ilk hijyeni beraber öğreten ve uzmanlarca desteklenen platformumuza davet ediyoruz.

Necla Eylül Durukan Reklam filmini hazırlarken üzerinde durduğunuz, sizin için önemli olan noktalar nelerdi?

Bilge Çiftçi Selpak’ın ailelere verdiği desteği ve üstlendiği işlevi doğru aktarmak, üzerinde durduğumuz en önemli noktalardandı. Çocuklar; el yıkama, sifon çekme, tuvalet kağıdı kullanma gibi bireysel hijyen alışkanlıklarını tuvalete geçiş döneminde kazanmaya başlıyor. İlerleyen dönemlerde kişilik gelişimini de etkileyebilen tuvalet eğitimi, çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimi açısından oldukça önem taşıyan ve özen gösterilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Bu açıdan “Selpak Tuvalete Merhaba” platformunun üstlendiği işlev oldukça kıymetli. Platformun içeriğinin ve ailelere sunduğu katkının net şekilde ifade edilmesi bizim için önemliydi. Filmde vurgulamak istediğimiz noktaları, ebeveynlere istediğimiz şekilde aktarabildiğimizi düşünüyoruz. Diğer yandan filmimizde babaya da yer verdik. Böylelikle çocukların tuvalet ve hijyen eğitim sürecinde ebeveynlerin her ikisinin rolünün de altını çizmeye gayret ettik. 

Necla Eylül Durukan Reklamın yayınlandığı haziran ayından bu yana nasıl geri dönüşler aldınız, reklamın yansımaları nasıl oldu?

Bilge Çiftçi Yayınlandığı günden bu yana geçen iki aylık süreçte, reklam filmimiz çok konuşuldu ve yoğun ilgi gördü. Bu yıl platformumuzun yeni konumlandırması ile birlikte, dijitalde toplam 4 milyon kişiye eriştik. Reklam filmimiz, dijital mecralarda 46 milyona yakın görüntülenme ve 75.000 civarında tıklanma sayısı elde etti. Televizyonda ise reklamlarımızı 2 milyon kişiye izlettik. Ailelerden olumlu anlamda birçok geri bildirim aldık. Eğitimin çocukluktan başlaması gerektiğinin bilinciyle, daha sağlıklı ve çağdaş bir toplum oluşmasına katkıda bulunuyoruz. Bu önemli süreçte ailelerin ve çocukların yanında yer alıyor olmak ve platformumuza olan pozitif bakış açısı, bizim adımıza mutluluk verici.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
MoneyPay: Migros’tan hayatı kolaylaştıran uygulama

Migros, perakende satış tecrübesini finans dünyasıyla buluşturduğu MoneyPay ile finans...