Duygusal zekanızı artırmanın 5 basit yolu

Pandemiyle beraber evde kendimizle daha fazla baş başa kalıyor, ofislerimizin sosyalliğinden uzaklaşıyor, dışarıdaki hayatla etkileşim içine giredmediğimiz için yaratıcılığımızın güçlenmesi için belki de çok daha fazla çaba sarf ediyoruz. Bu süreçte bize yardımcı olacak ise yine kendimiziz. Örneğin duygusal zekamızı normalde olduğundan biraz daha fazla harekete geçirmek, güçlendirmek için bir şeyler yapabiliriz.

Duygusal zekâ, EQ (Emotional Quotient), bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümünü tanımlamakta. Göreceli olarak yeni bir kavram olan duygusal zekâ’nın tanımlanışı sürekli değişmekte ve güncellenmekte.

Duygusal zekamınızın gelişmesi için her gün uygulayabileceğimiz yöntemler var. Bunlar günlük rutinlerimize dahil edebileceğimiz kolay şeyler ve bir süre sonra büyük bir etkiye sahip olabilirler.

Faydalarını farklı bir şekilde gördükten sonra, duygusal zekanızı geliştirmeye daha da  motive olabilir, derinlere inmeniz için ilham alabilirsiniz. Duygusal zekamızı her gün geliştirebilmemiz için beş basit yol:

DUYGULARINIZIN DAHA FAZLA FARKINDA OLUN

Birçok insan için duygular arka plandadır. Günde birkaç kez nasıl hissettiğinizi aktif olarak kontrol ederek bununla mücadele edin. Bir dakikanızı ayırarak duygusal durumunuzu tanımlamak için kelimeler kullanın. Bu uygulama, duygularınızın farkındalığını arttırmaya yardımcı olur ve size daha fazla kontrol sağlar. Duygusal zeka duygularımızı yönetmekle ilgili olduğundan, onlardan daha fazla haberdar olmak çok önemli bir ilk adımdır.

DAHA FAZLA DİNLEYİN

Duygusal zeka, başkalarıyla daha güçlü bağlantılar kurmakla ilgilidir. Bunu daha iyi bir dinleyici olarak yapabiliriz. Çoğu insan gerçekten dinlemek için değil de sanki bir yanıt düşünmekle meşgul gibi. Bir dahaki sefere iş yerinde bir meslektaşınızla konuşurken, nasıl cevap vereceğinizi düşünmek yerine, kendinizi söylediklerine odaklanmaya zorlayın.

MONOLOGDAN KAÇININ

Birisiyle konuşurken, tartışmaktan heyecan duyduğunuz konunun ilgisini çekip çekmeyeceğini kendinize sorun. Daha da iyisi, onlara yaşamları hakkında soru sormak için zaman ayırın. Çoğu insan kendileri hakkında konuşmayı sever. İnsanlar için önemli olan şeyleri hatırlamaya çalışın ve bir dahaki sefere onları düşünerek konuşun. Bunu yapmak, sizin için önemli olduklarını hissettirecek ve daha derin bağlantılar kurmanıza yardımcı olacaktır.

İHTİYACINIZ OLDUĞUNDA KISA BİR MOLA VERİN

Hepimiz bir noktada güçlü duygular hissediyoruz. Ancak, aşırı öfke ve problem yaşadığımızda, buna hemen tepki göstermek başımızı belaya sokabilir. Anlık sinirle hareket etmezsek ve kendimize birkaç saniye sakinleşmek için izin verirsek, bu güçlü duygular hızla azalacaktır. İçinizden 10’a kadar saymaya çalışın veya bir şarkı mırıldanın.

GÜNÜNÜZÜ ANALİZ EDİN

Uyumadan önce, o gün içerisinde yaşadıklarınızı kısaca gözünüzün önünden geçirin. Neyin iyi gittiğini ve neyin daha iyi olabileceğini düşünün. Farklı bir şey denediyseniz ve işe yaradıysa, duygu ve eylemlerinizden sorumlu olduğunuzu bilmenin keyfini çıkarmak için bir dakikanızı ayırın. Bir şey iyi gitmediyse, onu nasıl farklı şekilde ele alabileceğinizi düşünün. Bir dahaki sefere başka bir şey denemek için plan yapın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.