Dünyanın en küçük ajansı: DokuzDoksan

Reklam ajanslarının müşteri ve çalışan sayılarıyla büyüklük gösterisi yaptığı dönemde yepyeni bir ajans kuruldu. Dünyanın en küçük ajansı: DokuzDoksan

Ajans kendini büyüklüğüyle değil küçüklüğüyle tanımlıyor ve müşterilerine küçük olmanın avantajlarını sunuyor. Büyük markaların küçük ajanslara ihtiyacı vardır iddiasıyla müşterilerine hizmet vermeye başlayan DokuzDoksan, ajansların ölçeklerinin büyüdükçe fikirlerinin küçüldüğünü, çünkü fikirlere gereken zamanın ayrılamadığını savunuyor.

Markaların özelleştiği, hedef kitlelerin daraldığı, söylemlerin kişiselleştiği ve bütçelerin küçüldüğü dünyada dev ajansların artık çağ dışı kaldığına inanan DokuzDoksan, kendini dev ve hantal ajanslara karşı modern bir alternatif olarak konumlandırıyor.

Bir ajansı büyük yapan çalışan sayısı değil fikirleridir. Ve bir markayı büyük yapan büyük ajanslar değil büyük fikirlerdir.

Türkiye’nin en fazla ödüllü reklamcılarından olan ve 2010’da Luerzer’s Archive’ın reklam yazarları dünya sıralamasında 1 numarada yer alan DokuzDoksan’ın kurucusu Gökhan Akça’ya göre; ‘Ajansların çalıştığı marka sayısı arttıkça markalara ayrılan zaman, iş gücü kalitesi ve ilgi azalıyor. Büyük markaların ihtiyacı olan zaman ve ilgi bizde bolca var. Biz küçük olmanın büyük bir şey olduğunu düşünüyoruz.’

Sınırlı sayıda markaya hizmet verecek olan DokuzDoksan’ın isim hikayesi de yine küçük ama belki de en etkili reklam fikrine dayanıyor. Fiyat etiketine 10 yerine 9.90 yazıldığında satışların artması ajansın hem ismine hem de çalışma sistemine ilham vermiş.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.