Dünyanın en büyük medya şirketleri açıklandı

ZenithOptimedia dünyanın en büyük medya şirketlerini açıkladı. Bu araştırmaya göre Disney, News Corporation’ın film ve televizyon bölümlerini şirketten ayırmasından sonra reklam gelirleri bazında dünyanın en büyük 3’üncü medya kuruluşu oldu. Haziran ayında News Corporation‘da yaşanan gelişmeyle birlikte 21st Century Fox sadece televizyon ve sinemaya odaklanırken, News Corp, yazılı mecraya eğilme kararı almıştı. Şirkette yaşanan bu gelişmelerin ardından reklam gelirleri bazında üçüncülüğe yükselen Disney, birinci sıradaki Google ve ikinci sıradaki DirecTV‘nin gerisinde kaldı.

21st Century Fox, dördüncü sıraya düşerken, News Corp. 12’nci sırada kendine yer bulabildi. Listenin birinci sırasındaki Google ile ikinci sırasındaki DirecTV arasındaki gelir farkı yüzde 8 artarken bunun sebebi olarak akıllı telefon ve tabletlerdeki artış gösterildi. İlk 30 listesine Çin’den ilk defa iki kuruluş, CCTV ve Baidu katıldı.

ZenithOptimedia’nın araştırması, reklam gelirlerinin yanı sıra buna katkı sağlayan televizyon aboneliği, gazete tirajları, internet aramaları ve sosyal medya verilerine dayandırılıyor. İşte 2014’ün en büyük 30 medya kuruluşu:

2014’ün en büyük 30 medya kuruluşu

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.