Dev markalar bu futbolcuların peşinde

Avrupa’nın en yetenekli oyuncularının vitrine çıkacakları Euro 2016 elemeleri bu hafta sonu başlıyor.

Oyuncular sahada mücadele edecekler; fakat markalar gözünü başka etkenlere dikmiş durumdalar. Onların esas ilgilendikleri şey, oyuncuların şöhreti, kitlelerde yarattıkları algılar ve bunun kendi kampanyalarında kullanmak üzere oyuncuların pazarlanabilmelerine olan etkisi.

Konuyla ilgili Repucom, “Avrupa futbolunun en fazla pazarlanabilir 10 oyuncusu” diye bir araştırma yaptı. Sıralama global bilinirlik, çekicilik, yarattığı etki, verdiği güven, sponsorluk geliri gibi kriterlere göre düzenlendi. Araştırma tüm dünyadaki 1.6 milyar müşterinin görüşünü yansıtıyor. Listeyse şu şekilde:

10. Eden Hazard. Chelsea forması giyen Belçikalı oyuncunun global bilinirlik oranı %28; fakat o Belçika’nın en yüksek profilli futbolcusu, nüfusun %80’i tarafından biliniyor. Hazard’ın yıllık sponsorluk geliriyse 1.1 milyon ile 1.7 milyon dolar arasında. 

9. Gareth Bale. Real Madrid’de oynayan Galli futbolcunun yıllık sponsorluk geliri 5.6 milyon ile 6.8 milyon dolar arasında. En büyük sponsoru ise Adidas. Bale’in özellikle global bilinirlik oranı oldukça yüksek: %76. 

8. Mario Götze. Bayern Münihli oyuncu, sponsorlardan senede 3.4 milyon ile 3.9 milyondolar arası kazanıyor. Oyuncunun en büyük orana sahip olduğu şey ise çekicilik. (Kadınlar arasında %76, erkekler arasındaysa %74) Götze’nin bir diğer yüksek oranıysa yarattığı etkide: %79. 

7. Mesut Özil. Arsenal’in Türk asıllı Alman futbolcusunun yarattığı etki oranı %74. Mesut’un en büyük sponsorunun Adidas olduğu yıllık sponsorluk geliriyse 4.5 milyon dolar ile 5.6 milyon arasında. 

6. Andrea Pirlo. Juventus’un orta saha oyuncusunun global bilinirlik oranı %41. İnsanlar onu sadece bilmiyorlar, ayrıca istiyorlar da: Pirlo’nun İtalya’daki çekicilik yüzdesi %84, global çekicilik yüzdesiyse %79. Boşuna lakabı Başbakan değil tabii!

5. Arjen Robben. Bayern Münih’in 31 yaşındaki Hollandalı süperstarının global çekicilik oranı %77. Robben’in bu çekiciliği erkekler arasında da hiç azalmıyor: %72.

4. Robin van Persie. Son zamanlarda adı üç büyüklerle de anılan Manchester United’ın Hollandalı golcüsünün güzel dış görünümü global çekicilik oranını kadınlarda %77, erkeklerde ise %75’e çekmiş görünüyor. Oyuncunun dünya çapında yarattığı etki de %80’lik oranla dikkat çekiyor. Fakat söylenene göre sponsorluk geliri birçok isme göre daha düşük: Yıllık 1.1 milyon ile 1.7 milyon dolar arası.

3. Andres Iniesta. Barcelona’nın ve İspanyol Milli Takımı’nın veteran orta saha oyuncusunun ülkesinde yarattığı etki oranı %90; fakat bunun globaldeki karşılığı da hiç fena değil: %80. Oyuncunun İspanya’daki %87’lik ve globaldeki %71’lik güvenilirlik oranı da dikkat çekiyor. 

2. Wayne Rooney. Manchester United’ın ve İngiliz Milli Takımı’nın skorerinin ülkesindeki bilinirlik oranı çok büyük: %95. Global bilinirliği ise %54 olarak görülüyor. Onun zaman zaman yarattığı “kötü çocuk” itibarıysa güvenilirlik oranını İngiltere’de %62’ye, globalde ise %53’e düşürmüş. En büyük sponsorluk anlaşması Nike’la olan Rooney’in yıllık sponsorluk geliriyse 5.1 milyon dolar ile 6.2 milyon dolar arasında.

1. Cristiano Ronaldo. Real Madrid’in Portekizli süperstarının zirvede olmasına herhalde şaşırmamışsınızdır. En yüksek bütçeli anlaşması Nike’la olan Ronaldo, 34 milyon ile 39 milyon dolar arasındaki yıllık sponsorluk geliriyle göz kamaştırıyor. Dünyanın %83’ü onu biliyor, dahası %79’u onu istiyor. Buna karşın oyuncunun güvenilirlik oranı %67 gibi düşük bir yüzdeyle dikkat çekiyor. 

Kaynak: Business Insider

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.