Dünya klasiklerinin ana karakterleri kadın olursa

The Wild Detectives kitapçısı, Mayıs ayı boyunca mağazasında düzenlenecek Women Galore Festivali için bir kampanya başlattı. Shequel isimli kampanyada dünya klasiklerinin ana karakterleri kadın kahramanlara dönüştürüldü.

 

Dieste ajansının çabalarıyla ortaya çıkan kampanya dahilinde, videolar ve erkek ana karakterli kitapların kadın ana karakterli versiyonlarının yer aldığı bir web sitesi var.

Fikrin kaynağı Bechdel testi

Sarmiento kampanyanın çıkış noktalarından birinin edebiyat ve sinema eserlerine uygulanan ve kurgudaki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çeken Bechdel Testi olduğunu söylüyor. Bu teste göre hikayede birden fazla kadın olması, kadın karakterlerin karşılıklı konşup konuşmadıkları ve konuşuyorlarsa da hoşlandıkları erkek hakkında olup olmadıkları soruları soruluyor.

Ajansın CCO’su Ciro Sarmiento kampanya ve çıkış noktası ile ilgili, “Klasik edebiyatın derinlerine gittikçe, güçlü ya da güçlü bir karakter olarak resmedilen bir kadın liderin çok az olduğunu gördük” diyor. “Her ne kadar Jane Austen, Leo Tolstoy, Charlotte Bronte çalışmalarında güçlü kadın kahramanlara yer verse de büyük resme bakıldığında bu çok küçük bir oran.

 

Kampanyanın bir parçası olarak ajans, “80 Günde Devri Alem” kitabının kadın ana karakterli versiyonunu yayınlayacak ve kitap festival boyunca Wild Detectives’in raflarında yer alacak.

Sarmiento, “Planımız, okullarda bu kadın baş karakterli kitaplarla ödevlerin yapılması ya da okutulması için yerel liselerle ortaklık kurmak.” diyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.