Dünya Gıda Programı açlığa son vermek için sinemalarda

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) bugün yeni global kampanyasının lansmanını gerçekleştirdi. Program, açlığa son vermek için sinemalarda gösterime girecek 60 saniyelik reklam filmini eylülden itibaren 25 ülkede yayınlayacak.

WFP Pazarlama Direktörü Corinne Woods, “Dünya üzerinde bu gece yatağa mideleri boş girecek, açlıktan ölmek üzere olan 815 milyon insan yaşıyor. Bu insanlara ulaşmak için yılda 9 milyar dolara ihtiyacımız var” diyor. WFP bağışlarının %98’inin devlet tarafından karşılandığı açıklamasını yapan Woods, “Tüketicilere ihtiyacımız var. Halk bizim farkımıza varmalı” diye ekliyor.

Kampanyada Sir John Hegarty imzası

Sir John Hegarty’nin şirketi The Garage Soho tarafından yazılan ve yönetilen “Feed Our Future” isimli reklam filmi ilk kez Cannes Lions’ta, Global Cinema Advertising Association SAWA iş birliğiyle gösterildi.

Reklam filmi, açlıktan ölmek üzere olan çocukların görüntüleri yerine, bu çocuklar öldüğü zaman elimizden kaçırdığımız potansiyeli konu alıyor. Kampanya fikri, yakın zamanda Kongo’ya giden Woods’un karşılaştığı bir durumdan ortaya çıkmış. Orada yetersiz beslenme nedeniyle 6 yaşında gibi görünen ama aslında 12 yaşında olan bir çocukla tanışan ve çocuğun büyüyünce futbolcu olmak istediğini öğrenen Woods, “O çocuk bir futbolcu olamayacak. Yanındaki arkadaşı da doktor olamayacak. Potansiyeli kaybediyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Kampanyanın yaratıcı süreçlerini yöneten Hegarty, duygulara hitap etmenin işe yaradığını ancak WFP’nin farklı bir strateji uygulayıp herkesi bu problemin çözümüne dahil etmek istediğini anlatıyor ve “Bu durum sadece Afrika’daki çocukları değil, hepimizi etkiliyor” diyor.

İnisiyatife yaratıcılığını ve deneyimini böylesine önemli bir amaç için kullanmak üzere katıldığını belirten Hegarty, “Pantolon ya da araba gibi ürünler satmakta utanılacak bir şey yok ama diğer yandan bu tip bir problemi çözmeye yardımcı olmak gerek. Bence reklam sektörü, desteğe ihtiyaç duyan bu tip kurumlara yardımcı olma konusunda benzersiz bir konuma sahip” diye ekliyor.

Reklam filmi mobil uygulamayla destekleniyor

Lynne Ramsay tarafından yönetilen, prodüktörlüğünü Somesuch & Co.’nun üstlendiği reklam filmine ek olarak WFP “ShareTheMeal / Yemeğini Paylaş” isimli bir mobil uygulama da hazırladı. Uygulama, kullanıcıların kolayca bağış yapmasına olanak tanıyor. Aynı zamanda uygulamada bağışlanan paranın nasıl kullanıldığını gösteren raporlar ve yardım götürülen bölgelerden hikayeler de yer alıyor.

Bir çocuğu bir gün doyurmak için 40 cent’in yeterli olduğunu belirten Woods, tüm Cannes Lions katılımcılarını uygulamayı kullanmaya davet etti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.