Dünden bugüne Lift Content Factory: İçerik odaklı bir fabrika

Lift Content Factory olarak bize göre içerikle pazarlamanın önemi her gün artarken, iz bırakacak içerikler için gelip geçici trendlere değil, uzun soluklu stratejilere ve alanında uzman kadrolara ihtiyaç var.

Lift Content Factory, ismi yeni oluşturulmuş ya da yakın zamanda değiştirilmiş bir şirket değil. 2011 yılında bu isimle faaliyetlerine başlamasının bir anlamı var çünkü bizim içerik üretiminde uzmanlaşmış bir yapı kurma isteğimiz bundan 6 sene öncesine uzanıyor. Sektör içerisinde daha çok Campaign Türkiye dergisi ile biliniyoruz ama Campaign Türkiye sadece bizim “Pazarlama İletişimi” alanındaki içerik platformlarımızdan bir tanesi. Web’i, sosyal medyası ve baskılı hali ile içerisinde birçok mecra barındırıyor. Organizasyonları ve roundtable toplantıları da bu platformun ürünlerini oluşturuyor. Bizim bakış açımız hiçbir zaman yayıncılık olmadı. Bu sadece, işimizin bir bölümü. Bizim yaptığımız işin ne olduğunu sorarsanız, şöyle özetleyebiliriz:  Lift, uzmanlaşmış ve özellikli içerik üreten bir şirkettir.

Geçen süre içerisinde ve bu vizyon dahilinde sürekli yenilikleri takip etmeye ve kendimizi yenilemeye gayret gösterdik. Şu anda kendi yarattığımız ancak ciddi yerli ve global bilgi birikimi içeren “content framework” ile hem mevcut içerik platformlarımızı hem de markaların özel içerik ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmalar yapıyoruz. Biz bir ajans değiliz ve bu anlamda da ajans hizmeti vermek bizim faaliyet alanımızda bulunmuyor. Giderek karmaşıklaşan bu ekosistemde, sadece içeriğe konsantre olmaya ve bu alanda uzmanlığımızı geliştirmeye çalışıyoruz.

İçeriğin doğru persona’lara doğru şekilde ulaştırılması, yani dağıtımına da önem verilmesi gerektiğinin altını çizmekte de fayda var. Oracle ile yapmış olduğumuz çalışma ve Oracle Pazarlama Bulut Çözümleri’nden aldığımız 3 ayrı yazılım, bizim bu konudaki aksiyonlarımızdan en önemlisi olarak global başarı örnekleri arasına girdi. Bu anlamda oluşturmuş olduğumuz framework’ü teknolojik bir altyapı ile de destekleyerek bir iş modeli oluşturduk.

Basit anlamda, eskiden hedef kitle olarak belirlediğimiz sonraki dönemlerde ise segmentlere ayırdığımız bir kitle vardı. Şimdi de bu kitlenin yerine çok daha derin analizler, detaylı datalar ve lifestyle bilgileriyle olabildiği kadar kişiselleştirdiğimiz persona’ları başlangıç noktası yaparak, onların mikro ihtiyaçları için içerik üretiyor ve içerik ekseninde birçok proje geliştiriyoruz.

Persona’ların seçiminden sonra ilgili mecraya uygun, SEO hedeflerini gözeten ve markanın hedeflerine uygun içerik üretimi yapıyoruz. Bunun ölçümlenmesi  de aslında işimizin temelini oluşturuyor. Bunu en güzel açıklayan örneklerden biri olduğunu düşündüğüm ve ayrıntılarına ilerleyen sayfalarda ulaşabileceğiniz Hangi VW projesi, bu detaylı çalışmanın sonucu.

Otomobil satınalmada tüketicinin satın alma serüvenine baktığımızda; bu serüvenin başlangıç noktası arama motorundan geçiyor. Tüketicinin bundan sonra izlediği birçok süreç bulunuyor. Satınalma sonrasında da bu süreç devam ediyor ve bizim için önemli olan da tüketiciye dağınık halde olan birçok datayı düzenli bir şekilde sunmak. Tüketici satınalma serüveni doğrultusunda içeriğin en çok etki bırakan araç haline geldiği günümüzde, Lift olarak birçok proje hayata geçirdik. Bu projelerin detaylarına ilerleyen sayfalarımızda ulaşabilirsiniz.

Ertuğ Özdemir

Lift Content Factory Yönetici Ortağı

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ekim 2017 sayısında yayımlandı. Konuyla ilgili diğer alt başlıklara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.