Droga5’ın satılmasını nasıl okumalıyız?

Accenture Interactive’in yakın zamanda Droga5’ı satın alması, geleneksel kurumların geleceği, yönetim danışmanlığının pazarlamadaki rolü ve yakın gelecekte daha fazla alım yapılması ihtimaliyle ilgili ciddi tartışmalara yol açtı.

WARC yazarı Stephen Whiteside MediaLink CEO’su Micheal Kassan’a konuyla ilgili sorular yöneltti:

Droga5’ı Accenture’a entegre etmek kolay olacak mı?

Entegrasyon hiçbir zaman kolay değildir. Bu yüzden, farklı kültürleri bir araya getirme konusunda herkesin karşılaştığı aynı entegrasyon zorluklarıyla karşılaşacaklarını düşünüyorum.

Accenture, Droga5’ı satın aldığında ne elde etti?

Sektördeki önde gelen yaratıcı ajanslardan birini satın aldılar. David Droga birçok kişi tarafından ‘diğer şeylerin yanı sıra, Cannes’ın sevgilisi’ olarak tanımlanmıştır. David karizmatik bir liderdir. Dünyanın en büyük markalarından bazılarıyla çalışıyor. Accenture, David’i değil tüm şirketi satın aldı üstelik. Başarılı 200 insanın çalıştığı bir şirket…

Yönetim danışmanlığı şirketlerinden daha fazla ajans satın almalarını beklemeli miyiz?

Bence bu trend devam edecek. Ajansların yeni paradigmaya uyum sağlaması gerekiyor. Bu onların sorumluluğu. Sanırım sektörle olan ilişkilerini korumak için herkesin görevini yerine getirmesi gerekiyor. Yönetim danışmanlığı firmalarının, sahip olmak istedikleri alanlarda daha rekabetçi olabilmeleri için ellerine alabilecekleri varlıkları kullanma fırsatı yaratıyor alımlar.

Satınalma Droga5 müşterileri için ne anlama geliyor?

Satın alımın müşteriler açısından iyi haber olduğuna inanıyorum çünkü Droga5’ın yaratıcılığının arkasına kaliteli veri ve Accenture’ın kapsadığı diğer özellikleri eklediğinizde sonuçlar iyi olacaktır. Müşteriler için yaratıcılık ve verinin birleşimi iyi bir donanım olacak. Müşteriler bu birleşmeden korkmamalı, etkilenmeli.

Yaratıcı ajansların bu yeni dünyada tek başına ayakta kalmak için mücadele edeceğini düşünüyor musunuz?

Geleneksel olarak, yaratıcı ajansların çalışmaları en iyi yaratıcı fikre dayanıyordu. Artık bunun böyle olduğunu sanmıyorum. Bence artık çalışmalar daha çok data ve verilerden yola çıkılarak oluşturulan öngörüye dayalı.Bağımsız bir reklam ajansının dezavantajlı olduğunu söyleyemem ama yalnız hareket eden bir ajans gerekli verilere ulaşamayacak duruma geldi/geliyor. Büyüklük önemli değil, dataya erişim, onu kullanma önemli artık. Köklü bir organizasyonunun parçası olmadığınız zaman verilere ancak müşteri olarak erişebilirsiniz.

Danışmanlıklar, grupların yapmadığı neyi yapıyor?

Yönetim danışmanlığı firmaları akıllı ve stratejik olma iddiası taşıyor. Danışmanlık firmaları ajansları ve holdingleri taktiksel olarak markaladılar. Holdingler ve ajanslar işlerin bu şekilde yürümesine izin verdi. Bence bir pazarlama problemleri var. Bir an için durup daha iyi hikaye anlatmaya, bahçelerini sulamaya ihtiyaçları var. İşte danışmanlık firmalarının yaptığı budur.

Gruplardan herhangi biri bu meydan okumaya iyi cevap veriyor mu?

Bence evet. Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz Ekim IPG yönetim firması Acxiom’u satın almıştı. Bu satın alım veriye bakışlarını da göstermişti. Açıkçası, WPP tarihi boyunca bu tür alımlar, yatırımlar gerçekleştirdi. “Vay be, neden bu teknoloji şirketlerine veya içerik şirketlerine yatırım yapıyorlar?” denebilir. Cevap: Çeşitlilik. Dentsu’da teknoloji odaklı ajans Merkle’yi almıştı. Yine benzer şekilde Publicis group benzer şekilde 4.4 milyar dolar yatırımla Epsilon’u aldı. Az önceki soruda yaptığım eleştiriye ek olarak çabaladıklarını ve meydan okuduklarını da söylemem gerekiyor.

Kaynak: www.warc.com
Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.